banner39

' Öcalan'ı diri diri gömdüler'

Çözüm Süreci'nin koordinatör ismi Yalçın Akdoğan, PKK ve HDP'nin izlediği politikalarıyla, Abdullah Öcalan'ın İmralı'ya diri diri gömdüğünü savundu

Politika 03.11.2015, 12:59 03.11.2015, 13:14
' Öcalan'ı diri diri gömdüler'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan seçim sonuçlarını değerlendirdiği konuşmasında çözüm süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu. Akdoğan "Öcalan'ı da diri diri oraya gömdüler. Bunlar Erdoğan karşıtlığı yapıyor gibi görünüp Öcalan'ı batırmaya çalıştılar" dedi.

Yalçın Akdoğan NTV canlı yayınında soruları cevapladı. Yalçın Akdoğan çözüm sürecine ilişkin şunları söyledi:

"Bir kere takvimi doğru okumamız lazım. 2013'te PKK Türkiye'yi terk etmedi, yapması gerekenleri yapmadı. Kobani olaylarında insanları sokağa döktüler. Süreç koptu o zaman. Ondan sonra ne dendi? 'Süreç başlasın' dediler. Biz iç güvenlik paketi çıkardık. "Türkiye'yi terk etme ve tam eylemsizlik" örgüt bunları yapmadı. 7 Haziran'dan sonra saldırılara başladı. Bu operasyonlar bundan sonra hayata geçti. Buna bir karşılık olarak operasyonlar başlamıştır" dedi.

SÜRECİN YENİ SEYRİ

Akdoğan "PKK nasıl sürece ihanet ettiyse, 'silahla amacıma ulaşırım, Türkiye'de de bunu yaparım' gibi bir yanılgıyla nasıl demokratik çözüme isyan edip silahla bir yere varmak için bunu yaptıysa HDP de makas değiştirdi, sürece ihanet etti. Çözüm düşmanı paralel yapıyla kol kola girdiler. Sürece ihanet eden bu anlayışla, bu aktörlerle, bunlarla yol yürünmesi mümkün değil" dedi.

HDP yönetimiyle, oy veren kitleyi birbirinden ayırdıklarını söyleyen Akdoğan "Onlar bizim kardeşlerimizdir, vatandaşlarımızdır. HDP'nin içinde de bundan rahatsız olan insanlar var. Sonra da Kandil'in esareti altına girdiniz, Türkiyelileşme şirinlik vesaire bu seçimde yapmadılar. Önce süreci bozdular, sonra da Kandil'in yaklaşımıyla başka yola girdiler. Tam bir hayal kırıklığı oluşturdular" ifadelerini kullandı.

"DİRİ DİRİ GÖMDÜLER"

"Bizim şu anda konsantrasyonumuz PKK'nın hamlelerini boşa çıkartmak. Özerklik ilanı çöktü, kurtarılmış bölgeler çöktü, vur-kal eylemleri çöktü. Şimdi eş zamanlı olarak bizim reformlarımız, yatırımlarımız da devam ediyor. Ama onun ötesinde belli şartların oluşması lazım. PKK'nın Türkiye’yi terk etmesi, tam anlamıyla eylemsizlik" diyen Akdoğan şöyle devam etti:

"Bunlar tabii çok yanlış yaptılar. Bölge halkı da şikayetçiydi. "Devletle görüşülüyor, seçimden sonra başlayacak" dediler. Biz kendi yolumuzda yürüyoruz. Devletin ilgili kurumlarının İmralı ile görüşmesi vesaire daha önceki hükümetler döneminde de olmuş şeylerdir.  Ama çözüm süreci bağlamında o noktaya gelebilmemiz için bu şartların olgunlaşması gerekir. Öcalan'ı da diri diri oraya gördüler. Bunlar Erdoğan karşıtlığı yapıyor gibi görünüp Öcalan'ı batırmaya çalıştılar."

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?