Öcalan'ın kardeşinden BDP'ye seçim tepkisi

Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan, Şanlıurfa'da seçimleri kaybeden BDP'nin "özeleştiri vermesi" gerektiğini belirterek sorumlunun parti yöneticileri olduğunu savundu

Öcalan'ın kardeşinden BDP'ye seçim tepkisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan yerel seçimlerde alınan sonuçlar nedeniyle BDP’yi eleştirdi ve ‘özeleştiri vermeleri gerekir’ dedi. Al Jazeera Türk’ten Kadir Konuksever’e konuşan Öcalan, Şanlıurfa civarında alınan seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Öcalan, Urfa halkının AK Parti’ye oy vermediğini aksine oylarıyla BDP’ye mesaj verdiğini, ve onu uyardığını ve buna saygı duymak gerektiğini söyledi.

Bu uyarının BDP’ye, "kendine çeki düzen ver" uyarısı olduğunun altını çizen Mehmet Öcalan, "Siyaset halka göre yapılmıyor. Onun için halk demokratik tepkisini göstermiştir buna da herkesin saygılı olması gerekir. Sadece belediyeler üzerinden bakmamak gerek, halkın istemleri yerine getirilmemiştir. Vekillerin de bölgelerinde iyi hizmet yapmadıkları görünüyor, tabii bunun içinde belediyeler de var. BDP içerisinde çalışan kadrolar zannederim eğer görevini yapsaydı halk bu demokratik tepkiyi göstermezdi" diye konuştu.

"Hepimizde eksiklikler var, bunu kabul etmek zorundayız" diye sözlerini sürdüren Mehmet Öcalan bunun kabul edilmesi durumunda ileri aşamalarda doğru yola girilebileceğini belirterek "Özeleştiri verilmesi gerekiyor ve değişim olmalıdır. Her yerde değişim olmalıdır. Halkın istemleri doğrultusunda değişim olmalıdır. Bunu yaparsak bölge halkı gereken desteği verir. Halkın bu demokratik tepkisi üzerinden değerlendirilmeler yapmak zorundadırlar." dedi.

Barış ve Demokrasi Partisi, Şanlıurfa'da Osman Baydemir'le girdiği 30 Mart yerel seçimlerinde yüzde 30 oranında oy almış, seçimin galibi ise AK Parti adayı ve kentin eski Valisi Celalettin Güvenç olmuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2014, 16:00
banner53
YORUM EKLE

banner39