banner39

Öcalan'la akil adamları aynı kefeye koydu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oran, "Biz, parti olarak Abdullah Öcalan'ı nasıl meşru görmüyorsak, meclisin dışından yapılan atamayla oluşturulan akil insanları da meşru görmüyoruz ve ciddiye almıyoruz" şeklinde konuştu.

Politika 21.11.2013, 18:23 12.04.2013, 16:37
Öcalan'la akil adamları aynı kefeye koydu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Bartın'da Şadırvan Camisi'nde cuma namazı kıldıktan sonra vatandaşlarla selamlaştı. Partisinin Bartın il başkanlığını ziyaret eden Oran, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin kötü yönetildiğini, ülkede huzur ve barışın olmadığını iddia etti.

İşçilerin sokaklarda ve fabrikalarda grev yaptığını belirten Oran, "Bir taraftan ekonomi daralıyor, işsizlik artıyor. Dış politikada ciddi sorunlarımız devam ediyor. Hala Avrupa Birliği sürecinde doğru dürüst adım atılamadı. Şimdi 'Gümrük Birliği'ne girelim mi girmeyelim mi' tartışması 10 yıl sonra yapılıyor. Dış politikada Suriye'yle savaş riski hala devam ediyor. Bu konuda da Türkiye'nin belli bir çizgisi ve politikası yok" diye konuştu.

"AKİL İNSALARI MEŞRU GÖRMÜYORUZ"

Oran, Türkiye'deki tabloya baktıklarında ilginç bir koalisyonun olduğunu ileri sürerek, "Bir tarafta Tayyip Erdoğan, bir tarafta bölücü başı Abdullah Öcalan, bir tarafta PKK, bir tarafta BDP. Abdullah Öcalan, eş başkan gibi, hükümetin sözcüsü gibi hareket ediyor" dedi.

Bütün bunların sonucunda AK Parti oylarının ciddi şekilde düştüğünü, parti içinde büyük tartışma yaşandığını iddia eden Oran, şunları kaydetti:

"AK Parti, başkanlık, Öcalan'la yürütülen müzakere ve anayasa süreciyle paramparça olmuş durumda. Son yaptırdığımız kamuoyu yoklamasında Başbakanın Öcalan'la yaptığı pazarlığı, Türk halkının yüzde 65'i desteklemiyor. AKP'nin içerisinde de bu süreci desteklemeyenler var. Başbakan Erdoğan, 'önümüzdeki süreçte daha fazla gücü nasıl elde ederim' diye uğraşırken Türkiye, AKP'li son başbakanını uğurlayacak. Halkımız, barış ışığını ne Kandil'de ne de ampulde buluyor. Yurttaşımız, barış ışığının Cumhuriyet Halk Partisi'nde ve cumhuriyetin ışığında olduğunu biliyor."

Akil İnsanlar Heyeti'yle ilgili görüşü sorulan Oran, bu konunun çok konuşulduğunu, bunun artık magazinel hale geldiğini söyledi.

Oran, "Biz, parti olarak Abdullah Öcalan'ı nasıl meşru görmüyorsak, meclisin dışından yapılan atamayla oluşturulan akil insanları da meşru görmüyoruz ve ciddiye almıyoruz" ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?