banner39

ÖDP'liler HDP'ye CHP'yi konuşmaya gitmiş

ÖDP eşbaşkanları Alper Taş ve Bilge Seçkin Çetinkaya dün HDP Genel Merkezi'nde HDP eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'la görüştü. Görüşmede, ittifaktan ziyade CHP'nin konuşulduğu öğrenildi

Politika 19.02.2015, 17:49 19.02.2015, 17:49
ÖDP'liler HDP'ye CHP'yi konuşmaya gitmiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ÖDP eş genel başkanları Alper Taş ve Bilge Seçkin Çetinkaya dün HDP Genel Merkezi’nde HDP eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’la görüştü. Toplantıya Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de katıldı.

Cumhuriyet'ten Türey Köse'nin haberine göre Demirtaş, “AKP’yi geriletmek HDP’nin barajı aşmasına bağlı. Bunun yolu da CHP’nin alacağı oydan çok, bizim alacağımız oylardır. Seçimlerde ittifak yapalım” önerisini iletti.

Taş ise, “Birleşik Haziran Hareketi (BHH) içinde seçim siyasetiyle ilgili bir çerçeve metni tartışıyoruz. 28 Şubat ve 1 Mart günü BHH Yürütme Kurulu toplanacak, arkasından tavır açıklanacak. Biz de ÖDP olarak kendi pozisyonumuzu ona göre açıklayacağız. HDP ile çeşitli düzeylerde dayanışma içindeyiz” dedi.

Görüşmede ÖDP’lilerin “CHP kapısını neden erken kapattınız?” sorusunu da yönelttiği kaydedildi. HDP’liler tarafından bu soruya, “Biz kapatmadık. 30 Mart seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde bizi sürekli beklettiler. Kılıçdaroğlu ‘HDP, AKP ile anlaştı, onun için parti olarak seçime giriyor’ diyor. Artık CHP ile zaman kaybetmek istemiyoruz. Olmayacağını son iki seçimdir gördük” karşılığı verildiği öğrenildi.

ÖDP'NİN CHP İLE İTTİFAK YAPACAĞI İDDİASI

ÖDP'nin HDP yerine bir milletvekilliği karşılığında CHP ile ittifak yapacağı iddiaları daha önce basına yansımıştı.

ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu arasında yapılan görüşmelerde ittifak konusunun detaylı bir şekilde konuşulduğu, ancak ÖDP'nin kararını seçime yakın bir zamanda açıklayacağı belirtiliyor.

CHP'nin milletvekilliği karşılığında partiye katmayı planladığı bir diğer isim ise DSP Genel Başkanı Masum Türker. Kılıçdaroğlu, DSP'nin tamamen kapanarak partiye katılması önerisini de sunmuştu.

 

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?