banner39

ODTÜ Rektörü: Mesele ağaç kesme değil!

ODTÜ Rektörü Ahmet Acar, yola değil ağaçların kaldırılma şekline karşı olduklarını söyledi

Politika 23.10.2013, 13:30 23.10.2013, 14:35
ODTÜ Rektörü: Mesele ağaç kesme değil!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ortadoğu Teknik Ünversitesi (ODTÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, üniversite arazisine yapılan yol konusunun cami yıkma veya ağaç kesme meselesi olamadığını, tartışmanın, yapma şekliyle alakalı olduğunu söyledi. Acar, "Biz zaten bu ağaçların etkileneceğini biliyorduk. Burada hukuksuz olan, tepki çeken gece yarısı girip bütün ağaçları yok etmek, nakledilmesi gereken ağaçları kesmektir. Bu konuda tespit davası açtık." diye konuştu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin ODTü arazisi içerisinde başlattığı yol çalışması sonrası yaşanan gerginlikler ilgili ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar basın toplantısı düzenledi. Acar, düzenlediği basın toplantısında yol çalışması, belediye tarafından hesaplarına yatırılan para ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek'in açıklamalarıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Kendi tespitlerine göre 3 bine yakın ağaçtan 630'a yakının nakil edilmesi gerektiğini savunan Acar, "Bunlar nakil edildiği takdirde yaşayabilecek ağaçlardı. Açıkçası biz Bilkent yolu yanında bu ağaçların nakil edilmesi için yer ayırmıştık. Bu ağaçlar bizim diktiğimiz ağaçlar bu ağaçlar orta doğu üniversitesi için ağaç konusu orman konusu kültürümüzün bir parçasıdır. Ankara'ya kazandırdığımız büyük bir değerdir. Bu ağaçların hukuksuz bir şekilde kesilmesi bizi çok derinden etkilemiştir. Burada sırasıyla işlenen hukuksuz eylem var, biz bunları yasal yollarla takip edeceğiz. Bütün iyi niyet ve yapıcı tutumumuza rağmen yapılan işlemin üniversiteye karşı haksızlık ve doğaya karşı bir saldırı olarak düşünüyoruz." diye konuştu.

"BU 630 TANE AĞACIN NEREDE OLDUĞUNU BİLMEK İSTİYORUZ"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Yol için gerekirse cami bile yıkılır.' şeklindeki açıklamasının sorulması üzerine Acar, "Bu ağaçların kesilmesi gerekiyorsa kesilir. İki şekilde bu gerçekleştirilir. Sit alanı olduğu için koruma amaçlı imar planının gereği olarak Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun onayı gerekiyor ve buradaki 3 binden fazla ağacın nakledilmesi gerekiyorsa nakilleri gerekiyor ben yaptım oldu mantığıyla olmaz. Biz zaten bu ağaçların etkileneceğini biliyorduk daha önceki duyurumuzda bunu belirttik. Burada hukuksuz olan tepki çeken gece yarısı girip bütün ağaçları yok etmek nakledilmesi gereken ağaçları kesmektir. Çünkü bir gecede 630 tane çam ağacının kaldırılması ve nakledilmesi fiziken mümkün değildir. Bu konuda tespit davası açtık. Bu 630 tane ağacın nerede olduğunu bilmek istiyoruz. Bizim talebimiz bu ağaçların kampüsümüzde kalması olurdu. Buradaki mesele cami yıkmak ağaç kesmek meselesi değildir. Burada ki tartışma yapma şekli ile alakalıdır." ifadelerini kullandı.

 

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?