banner15

OHAL'in Kara Kutusu: Kozakçıoğlu

Diyarbakır eski Baro Başkanı Aktar, intihar ederek hayatını kaybeden ilk OHAL Valisi Kozakçıoğlu'nun OHAL'in kara kutusu olduğunu ve bildiklerini aktaramadan öldüğünü söyledi.

OHAL'in Kara Kutusu: Kozakçıoğlu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İlk Olağanüstü Hal (OHAL) Valisi Hayri Kozakçıoğlu İstanbul Sarıyer''deki evinde ölü bulundu. 75 yaşında hayatını kaybeden Kozakçıoğlu'nun intihar ettiği ifade edildi. Kozakçıoğlu'nun intihar ettiğini İstanbul Emniyet Müdürlüğü de doğruladı.

Kozakçıoğlu'nun  OHAL Valiliği yaptığı dönemde köy boşaltmalar ve faili meçhul cinayetler yaşanmıştı.

Aynı dönemde dönem İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Yönetim Kurulu Üyeliği yapan eski Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar, 1987-1991 arası OHAL valiliği yapan Kozakçıoğlu döneminde, özellikle 1989-1991 yılları arasında Jandarma İstihbarat Teşkilatı'nın (JİTEM) bölgede örgütlendiğini ifade ediyor.

"KİŞİLERLE DEĞİL, DEVLET POLİTİKASIYLA HESAPLAŞILMALI"

1980'lerin sonraı 1990'ların başlarını bölgede insan kaçırma ve faili meçhul cinayetlerin, köy boşaltmaların başladığı dönem olarak aktaran Mehmet Emin Aktar, Kozakçıoğlu'nun o dönem bölgedeki en büyük kamu görevlisi olduğunu belirtiyor ve ekliyor:

"O sadece devlet politikasını yürüten bir memurdu. Esas hesaplaşılması gereken kişiler değil, dönemin devlet politikasıdır."

Bianet.org'dan Ekin Karaca'ya konuşan Aktar şunları söyledi:

"Kozakçıoğlu o dönemin kara kutularından biriydi. Bildikleri hiç açıklanmadan gitti. O dönem yaşananların birinci dereceden tanığı ve yaşananları bizzat biliyor. Bir kısmının karar vericisi, göz yumanı veya direkt sorumlusu.

OHAL'in kayıtları hala açılmış değil. Ancak o dönemlerde görev yapanların hiç konuşmaması bizim failler hakkında yeterince bilgiye ulaşamamamızda önemli bir etken.

Köy boşaltmaları, insanların zorla yerlerinden edilmeleri, coğrafyanın ıssızlaştırılması onun döneminde başladı. Tüm bunlar jandarma, polis, korucular tarafından gerçekleştirilmiş olsa da OHAL Valiliği'nin bilgisi dahilinde yapıldığını hepimiz biliyoruz. Devlet politikasını faaliyete geçiren bölge valiliği idi ve vali de Kozakçıoğlu idi.

O dönem yapılanlar sadece Kozakçıoğlu'nun kişisel tercihi ile yapılan şeyler değil. Dönemin devlet politikası buydu ve bölgede bulunan kamu görevlileri de politikayı sürdürüyordu. Kozakçıoğlu da sadece onlardan biri.

Asıl sorgulanması gereken dönemin devlet politikası. Eğer bir hakikat arıyorsak burada başlamamız gerekiyor. Kişisel hesaplar sonuç vermez."

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2013, 15:36
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35