banner39

Önder: Hükümet yeni süreç başlatıyor!

Gül ve Arınç ile bir araya gelen BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, hükümetin Gezi Parkı ile ilgili olarak yeni ve kapsayıcı bir süreç başlatacağını söyledi

Politika 04.06.2013, 13:34 05.06.2013, 07:33
Önder: Hükümet yeni süreç başlatıyor!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Köşk'te Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le yaptığı görüşmeden sonra açıklamalarda bulunuyor.

Taksim'in de içinde bulunduğu bölgenin Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Gül ile yaptıkları görüşmede eylemleri ele aldıklarını ve önerilerini sunduğunu söyledi.

Önder, Başbakan Vekili Bülent Arınç ile yaptığı görüşmenin detaylarıyla ilgili de bilgi verdi. Önder, Gezi Parkı ile ilgili olarak yeni bir süreç başlatacaklarını, tüm tarafların içine dahil olacağı bir süreç başlatacaklarını aktardığını söyledi.

Önder'in açıklamalarından satırbaşları: Bu süreç hukuk ihlaline en demokratik karşı çıkıştır. Demokratik süreçleri çalıştırmamak kendi bildiğini okumak ve her türlü itirazı bastırmaya yöneliktir. Genel bir başlık altında toplamak gerekirse, demokratik siyasete devlet katında tahammülün gelişmediğini görmek mümkündür. Bu bir hükümet sorunu değildir, bütün canlıların sorunudur. Kendi dar perspektifinizle kararlar alamazsınız. İkinci sorun, nüfusu genç olan bir ülkede itirazlara alan açmak gerektiğidir. Bence polis bütün eğitimini yapılanmasını gözden geçirmek durumundadır. Polisler şahsi meseleye düşürüyor. Demokratik ülkede böyle bir yaklaşım olmaz. Meselenin gelişim meselesinde demokratik süreçler devreye girmemiştir. Kolektif bir akla ihtiyaç var. Meseleyi tüm yönüyle anlamaya çalışmak lazım. Sayın Arınç halka dönük sürecin başlayacağını söyledi. Adli idare soruşturmaları başlattıklarını söyledi. Bu mekanizmada ihlali olan herkesin soruşturulacağını söyledi. Taksim Platformu da yarın Arınç ile görüşecek. Ben sürecin ilk gününden son gününe kadar içinde olacağım. Arkadaşlarımın bu direnişlerini kutluyorum. Önemli bir dönüm noktası olmuştur. Bu ülkedeki basından tutun bir çok kuruma kadar herkesin kendine dersler çıkarmasını sağlayan bir olay olmuştur. Demokratik süreçler çalıştırılmaya başlandı. Bundan sonrası şölene dönüşmelidir. Bundan sonrasında barışçıl uygulamalar yürütmek gerekiyor.Polis bu anlayışa gelebilmiş değil. Polis, insanların kalbini yumuşatacak mekanizmaları ortaya sokmalıdır. Ben önerilerimi söylüyorum ama isterim ki bu hafta sonu bütün insanlarımız bu süreci bayram havasında yaşasınlar.

ÖNCE ARINÇ İLE GÖRÜŞTÜ

Başbakan Vekili Bülent Arınç, BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'i saat 14:00'de Başbakanlık'ta kabul etti. Önder görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, "Hükümetin eksik bilgilendirildiğini" belirterek Cumhurbaşkanı Gül'den randevu istediğini ve Köşk'e çıkacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı ve Başbakan Vekili Bülent Arınç, BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'i kabul etti.

Önder, Başbakanlık Yeni Bina'da bir saat süren kabulün ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Arınç'ın daveti üzerine gerçekleşen görüşmede son gelişmeleri değerlendirdiklerini belirtti. Arınç'ın açıklamasında yer almayan hususlara ilişkin birtakım aktarımlarda bulunduğunu söyleyen Önder, "Onun tespitlerini dinledim. Önerilerimi paylaştım" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den randevu talep ettiğini, saat 16.30'da Çankaya Köşkü'ne gideceğini aktaran Önder, nihai açıklamayı orada yapacağını dile getirdi. Arınç'ın açıklamalarında eksik bulduğu kısımların sorulması üzerine Önder, "Hadisenin başlangıç biçimi ve müdahale ediş biçimlerine dair birtakım eksik bilgilenmeleri olduğunu başından beri düşünüyordum, onları aktardım" diye konuştu.

Sırrı Süreyya Önder, Gezi Parkı'nda ağaç sökümü sırasında dozerlerin önüne çıkarak direnmişti.

DEMOKRATİK SÜREÇ SÜRATLE DEVREYE GİRDİ

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Cumhurbaşkanı Gül ile görüşmesinden sonra Çankaya Köşkü'nden ayrılırken gazetecilere açıklamalarda bulundu, soruları cevapladı.

Cumhurbaşkanı Gül'e, başlangıcından beri içinde olduğu Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylarla başlayan süreçle ilgili bilgi verdiğini ifade eden Önder, Gül'ün söylediklerini dinlediğini ve notlarını aldığını belirtti. 

Önder, ''Benim bugünkü görüşmelerden edindiğim izlenim: Demokratik süreçlerin süratle devreye girdiği. Halkta oluşan farkındalığın devlet ve hükümet nezdinde de oluşmaya başladığını gördüm" ifadelerini kullandı.

DEMOKRARİK FARKINDALIK DÖNÜM NOKTASI OLACAK

Başbakan Vekili Arınç'ın, Gezi Parkı konusunda kenti de karar sürecine katan yeni bir süreç başlatılacağını söylediğini aktaran Önder, bunun olumlu bir gelişme olduğunu ifade etti. Taksim Platformu'nun da Arınç ile görüşeceğini kaydeden Önder, "Resmi temsiliyet onlardır. Gerekli açıklamayı, kitleye dönük açıklamayı onlar yapmalılar" değerlendirmesinde bulundu. 

Süreçle yaratılan demokratik farkındalığın ülkenin tarihinde önemli bir dönüm noktası olacağını vurgu yapan Önder, birçok kurumun süreçten ders çıkarmasını ve reflekslerini gözden geçirmesini gerektirecek bir olay yaşandığını söyledi.

Bu dönüşümün şiddetle gölgelenmemesini isteyen Önder, "İsterim ki bu hafta sonu ülkenin her yerinde insanlar bir şölen havasında kutlasınlar ve demokratik süreçlerle bu meselenin takipçisi olacağımızı herkese hissettirsinler" temennisinde bulundu. 

SORUMLULARINTAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Kullanılan dile herkesin dikkat etmesi gerektiğini ifade eden Önder, Hatay'da Abdullah Cömert'in hayatını kaybetmesinin sorumlularının en kısa sürede bulunmasını istedi. 

Yaşananların halkın sadece ağaca gösterdiği bir tepki olmadığını dile getiren Önder, şöyle konuştu:

"Bu kadar yaygınlaşmasından herkesin çıkaracağı dersler olmalı. Bu, 'Kardeşim, siz bu kadar nobran davranamazsınız, ülkeyi yönetme ruhsatı böyle hayatın her alanına, ölçüsüz, pervasız yaklaşma hakkını size vermez' itirazıydı. Bu itirazı, 14 yaşındaki liselilerden 70 yaşındaki kadınlara, her siyasal düşünceden insanlara varana kadar herkes bir yerinden omuzladı.

 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?