banner39

Oran: Cumhuriyeti yeniden kuruyoruz

Akil Adamlar Heyeti'nin çözüm sürecine yönelik İzmir Urla'da halkla sohbeti sırasında konuşan Baskın Oran, "Şimdi biz Cumhuriyeti demokratik olarak yeniden kuruyoruz. Başımıza bela olan ulus devletten kurtuluyoruz" şeklinde konuştu.

Politika 15.04.2013, 09:32 15.04.2013, 11:14
Oran: Cumhuriyeti yeniden kuruyoruz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Akil Adamlar'dan Baskın Oran, İzmir Urla'da İP'liler tarafından atılan sloganların planlı yapıldığını belirterek, sert tepki gösterdi. Oran, "Eski Maoist, yeni İşçi Partisi söylemini duydukça solcu olduğumdan utanıyorum. Aynı sözleri duymaktan bıktık" dedi. Oran ayrıca "Başımıza bela olan ulus devletten kurtuluyoruz" şeklinde konuştu. 

AA'nın haberine göre, Tarhan Erdem, Baskın Oran, Fehmi Koru, Avni Özgürel, Fuat Keyman, Hasan Karakaya'nın katıldığı Ege heyeti ise çözüm sürecine yönelik İzmir Urla'da halkla sohbet etti. Yanlarına gelen bazı vatandaşların sorularını da cevaplayan Akil İnsanlar Ege Heyeti Başkanı Tarhan Erdem, Kürt meselesinin ve çözüm sürecinin devlet katında ilk kez kamuoyuna sunulduğunu belirterek, "Çözüm süreci başarıya ulaştığında Nevruz'da Diyarbakır meydanları kıpkırmızı Türk bayrakları ile dolacaktır. Bayrakla sorunu olan Kürt yok" dedi.

''CUMHURİYETİ YENİDEN KURUYORUZ''

Oran, "Devlet 12 Eylül'den önce de Kürtler üzerine terör uygulamıştır. Cumhuriyet yanlış kuruldu. Cumhuriyet 1924 Anayasası'ndan itibaren ulus devlet ilan etti. Kürtleri biz böyle isyan ettirdik. Şimdi biz Cumhuriyeti demokratik olarak yeniden kuruyoruz. Başımıza bela olan ulus devletten kurtuluyoruz" dedi. Heyet Üyesi Fuat Keyman ise "Son üç aydır şehit verilmemesi önemli değil mi?" dedi.

Yorumlar (1)
Hasan Y 10 yıl önce
Turk bayragi dalgalanmaz ama ismini baska sey yaparsaniz belki olur. Turk kelimesi herkese alerji yapmaya basladi. Ama Kurt dersen demokrasi baris ve ozgurluk kelimelerinin yerine kullanilabilir.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?