banner39

Orhan Miroğlu: Dağda farklı yapılar var

Gazeteci-yazar Orhan Miroğlu Ağrı saldırısıyla ilgili yaptığı açıklamada, PKK'nın silah zoruyla HDP'ye üstünlük kazandırmanın peşinde olduğunu savundu. Miroğlu, dağda Kandil'in de müdahale edemediği çeşitli grupların olduğunu ileri sürdü

Politika 14.04.2015, 15:28 14.04.2015, 20:12
Orhan Miroğlu: Dağda farklı yapılar var

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gazeteci-yazar Orhan Miroğlu, Ağrı'daki saldırının ardından ilginç değerlendirmelerde bulundu. Haber7'nin haberine göre Ak Parti Mardin Milletvekili adayı Miroğlu, "Dağda birbirinden farklı gruplar var. Bunları zapt etmek kolay değil, HDP ve Kandil’in haberi olmadan seçim öncesi benzer saldırılar olabilir" dedi.

İşte Miroğlu'nun sözlerinden satır başları: 1990’lı yıllarda devlet, gerek JİTEM’e bağlı bulunan güçler, gerek köy korucuları, gerekse karakol komutanlarını kullanarak seçim öncesi iktidar partisinin lehine olabilecek eylemler bulunuyordu. Günümüzde ise devlet böyle bir politikadan tamamen vazgeçti. Devletin yerine PKK günümüzde bu tür eylemler gerçekleştirerek HDP’ye oy istiyor.

'SİLAHLA PSİKOLOJİK ÜSTÜNLÜK ÇABASI VAR'

Diyadin’deki terör saldırısıyla birlikte dağdaki PKK 7 Haziran seçimlerinden önce silahla bir psikolojik üstünlük elde ederek, seçim ortamını HDP’nin lehine çevirmek istiyor. Demokratik bir seçimde terör örgütünün silah kullanarak ovada dolaşmasını kimse kabul etmez.

PKK’nın silah zoruyla vatandaşlardan silah zoruyla oy istemesiyle HDP’nin barajı aşmasını mümkün görmüyorum. Kandil ve HDP’nin bundan böyle çok farklı bir yol izlemesi gerekiyor. Silahlı gruplar seçimlerden uzak tutulmalı. Silahlarla bahar şenliğine katılmak, kırsalda HDP propagandası yapmak demokrasinin muhteviyatına aykırı olduğu gibi, siyasi iradeye ambargo koymaktan da başka bir durum değildir. Eğer siz bahar şenliğine silahla katılırsanız devletin askeri güçleri de buna müdahale eder.

'O GRUPLARI ZAPT ETMEK KOLAY DEĞİL'

Kandil samimiyse öncelikle eli silahlı PKK’lıları seçim sürecinden uzaklaştırması ve bunu Türkiye halklarına inandırması gerekiyor. Dağda birbirinden farklı gruplar var, bunları zapt etmek kolay değil. HDP ve Kandil’in haberi olmadan, seçim öncesi benzer saldırılar olabilir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?