banner39

Ortodoks Kilisesi temsilcileri Meclis'te

Rus Ortodoks Kilisesi Dış İlişkiler Departmanı Başkanı Metropolit Hilarion ve beraberindeki heyet TBMM'yi ziyaret etti

Politika 15.12.2012, 16:16 15.12.2012, 16:35
Ortodoks Kilisesi temsilcileri Meclis'te

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, Rus Ortodoks Kilisesi Dış İlişkiler Departmanı Başkanı Metropolit Hilarion ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Kabulde konuşan Bozkır,  Türk-Rus Toplumsal Forumu bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Dinlerarası İlişkiler Çalışma Grubu'nun bugün Ankara'da toplandığını belirtti. Bozkır, Metropolit Hilarion ve beraberindeki heyeti Türkiye'de görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Metropolit Hilarion da, Rusya Ortodoks Kilisesi olarak Türkiye'ye geldiklerini ifade ederek, Diyanet İşleri Başkanlığı ile ortak ilk toplantılarını bugün yaptıklarını söyledi.

Hem ülkeler, hem de dini topluluklar için diyaloğu daha önce başlattıklarını ve bu diyaloğu önemsediklerini vurgulayan Metropolit Hilarion, ''Ortak çalışma Grubu'nun oluşturulmasıyla ilgili karar, Moskova'da Sayın Diyanet İşleri Başkanı ile Patrik arasındaki görüşmelerde kararlaştırılmıştı. İki heyet ve bizim ortak çalışma grubumuzun kararı doğrultusunda, dini azınlıkların hakları ve din temelinde aşırıcılık gibi güncel ve ciddi konuları ele almaya karar verdik. Aynı zamanda haç turizminin gelişmesiyle ilgili konuları da görüşeceğiz. Biz iki ülke olarak bu gündem üzerinde somut ve ciddi diyalog içinde olmaya hazırız'' diye konuştu.

Bunun üzerine Bozkır, bugünkü toplantının gündeminin çok etkileyici olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Diyanet İşleri Başkanlığımızın ve Rus Ortadoks Patrikliği'nin, Türkiye-Rusya arasındaki mükemmel ilişkilere böyle bir boyuttan katkıda bulunması çok önemli. Dinlerarası hoşgörü ortamının güçlendirilmesi, Rus Ortadoks hacıların Türkiye'yi ziyaretleri konusu, birlikte yaşama tecrübesi, dini değerlere karşı saygının önemi... Tabi ilerideki bir toplantıda da hem Rus Ortodoks Patriği'nin  hem de Türk Diyanet İşleri Başkanı'nın katılacağı büyük bir toplantıyı birlikte tertiplemeyi gerçekten arzu ediyoruz.''

Diyanet İşleri Başkanı Dış İlişkiler Genel Müdürü Mehmet Paçacı'nın da hazır bulunduğu kabul, daha sonra basına kapalı devam etti.

banner53
Yorumlar (0)
13
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?