Osman Öcalan: PYD'yi ben kurmuştum

PKK'dan ayrılarak Kuzey Irak'ta yeni bir hayata başlayan Osman Öcalan, PYD'yi kendisinin Suriye'de kurduğunu söyledi

Osman Öcalan: PYD'yi ben kurmuştum

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Abdullah Öcalan'ın kerdeşi olan eski PKK yöneticilerinden Osman Öcalan, Irak'ta Kürtçe yayın yapan Zelal TV'ye açıklamalarda bulundu.

Bugün Suriye'de faaliyet gösteren PYD'nin kendisi tarafından 2003'te kurulduğıunu söyleyen Osman Öcalan, sözlerini şöyle sürdürdü: "PYD'nin kurulması görevi Murat Karayılan'a verildi. Ancak, o bunu yapmayacağını söyleyince, İran'daki PJAK gibi PYD'yi de ben kurdum. Partinin isminde Suriye rejiminin tepkisini çekmemek için Kürdistan kelimesini kullanmadık. PYD, PKK'ya bağlı ve PKK'nın verdiği kararlara göre hareket ediyor. PYD üzerinde Suriye rejiminin de etkisi olduğunu söyleyebilirim. PYD'nin, İran ve merkezi Irak hükümeti ile ilişkileri vardır. Suriye'deki rejim de özellikle Rojava'da PYD'nin güçlenmesini ve etkili olmasını istiyor. Bu konuda İran, Irak ve Suriye rejimleri PYD'yi destekliyor."

Osman Öcalan, PKK ve PYD'nin Mesut Barzani ile ittifak kurması gerektiğini, doğru olan siyasetin de bu olduğunu da ifade ederek, "PKK ve PYD'nin aklı olsaydı Barzani ve partisi ile ittifak kurmak için rica minnet etmesi gerekirdi. Bu konuda bir ittifak olsaydı bugün Rojava halkı bu kadar zorluk çekmezdi" dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2013, 16:12
banner53
YORUM EKLE

banner39