banner39

Otunbayeva, işadamlarını Kırgızistan'a çağırdı

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva, Türk işadamlarını ülkesinde yatırım yapmaya çağırdı.

Politika 18.09.2010, 02:08 18.09.2010, 07:47
Otunbayeva, işadamlarını Kırgızistan'a çağırdı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Kırgızistan Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva, Türk dili konuşan ülkeler zirvesini değerlendirdi. İstanbul'da gerçekleşen Türk Dili Konuşan Ülkelerin Devlet Başkanları 10. zirvesinde katılan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva, toplantının çok verimli geçtiğini anlattı.

Toplantı sonrası İstanbul'dan Bişkek'e dönen Otunbayeva, verdiği demecinde zirvenin üye ülkeleri devlet başkanları ile tam katılım sağlandığına işaret ederek, Türk dünyası coğrafyasının geleceği için önem arz eden konuları ele alındığını kaydetti. 1992 yılında kurulan Türk Dili Konuşan Devlet Başkanları Zirve'sine zaman zaman ara verilerek yapıldığını hatırlatan Otunbayeva, oluşturulan 'İşbirliği Konseyi' ile zirvenin daha da canlanacağına inandığını belirtti.

Zirvenin bundan sonra her yıl yapılacağına işaret eden Kırgız lider, Kırgızistan'ın zirveye 2012 yılında ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu söyledi. Türk dünyasının canlandırılmasında Orta Asya ülkelerinin önemine değinen Otunbayeva, dünya enerji alanında bu coğrafyanın büyük değer taşıdığını söyledi. Zengin petrol ve doğal gaz yatağına sahip Azerbaycan, Kazakistan ve Türkmenistan ile Avrupa pazarına Türkiye aracılığıyla uzanılmasının da öngörüldüğünü anlatan Kırgız lider Otunbayeva, bunun dışında tarihi İpek Yolu projesinin hayata geçirilmesi ile yine Türk dünyasının ekonomik alanında işbirliği ve kalkınmasının devam edeceğini belirtti.

KIRGIZİSTAN'A DESTEK

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Otunbayeva, zirve öncesi liderlerle tek tek bir araya geldiğini belirterek, Kırgızistan'da yaşanan sıkıntılı dönemin ele alındığını ve her türlü destek yapılmaya hazır olunduğunu belirtti. Hem Türkiye'nin hem diğer Türk devletlerinin Kırgızistan'da yaşanan olaylardan sonra maddi manevi destek sağladığını belirterek, önümüzdeki tarihte yine ülkesine yardım yapılmasının beklediğini söyledi. Bu çerçevede Türkiye, Kazakistan ve Azerbaycan'ın Kırgızistan'a mali yardım fonu oluşturarak her biri 10 milyon dolar değerinde destek sağlayacak. Ülkesinde yapılacak meclis genel seçimlerinden sonra Kazakistan'ın Almatı şehrinde gerçekleşecek dünya donor toplantısında da Kırgızistan'a maddi destek sağlanılması gündemi oluşturacak.

KIRGIZ LİDERDEN AK PARTİ HÜKÜMETİNE ÖVGÜ

Zirve çerçevesinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldiğini belirten Otunbayeva, iki ülke ilişkileri ve işbirliği konularının ele alındığını kaydetti. Otunbayeva, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) toplantısında da belirtildiği gibi Türk işdamlarını ülkesinde davet ettiğini anlatarak, yatırımcı zeminlerinin hazır olduğunu vurguladı. Kırgız lider, çalışan hükümetin ülkenin değeri olduğunu kaydederek, Türkiye'nin son yıllarda her alanda kalkınma sağladığını söyledi. Kırgızistan Cumhurbaşkanı, "AK Parti hükümeti, Türkiye devleti için büyük başarılar sağladı." ifadesini kullandı.

TURKSOY, TÜRK DÜNYASININ UNESCO'SU

Zirvede 6 devlet bir milletiz ifadesi kullanıldığını anlatan Otunbayeva, dilde ve kültürde birlik olduğunu söyledi. Türksoy hakkında övgüyle bahseden Kırgız lider, "Turksoy Türk Dünyasının Unesco'sudur. Türk devletlerinin tarihi geçmişini kültürel işbirliğini ve dayanışmayı geliştirerek, bu zenginlikleri dünya önünde sergiliyor." dedi. Otunbayeva bunun dışında TürkPA'nın faaliyetini değerlendirdi. Aksakallar Konseyi yönetim merkezinin ise Kırgızistan'da bulunması öngörülüğünü kaydeden Otunbayeva, konsey merkezinin Bişkek'te oluşturulmasını ise memnuniyetle karşılayacağını dile getirdi.
 
 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?