banner39

OYAK incelemeye alındı

Sayıştay, Maliye, Hazine, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) müfettişlerinden oluşan 12 kişilik uzman ekip, kurumu mercek altına aldı.

Politika 10.03.2012, 08:07 10.03.2012, 08:07
OYAK incelemeye alındı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

TBMM, çok sayıda şikâyet dilekçesine konu olan Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) hakkında inceleme başlattı.

Meclis Dilekçe Komisyonu bünyesinde kurulan OYAK Alt Komisyonu, TSK mensuplarından gelen şikâyetler çerçevesinde inceleme yapıyor.

Şikâyetçileri ve OYAK Genel Müdürü Coşkun Ulusoy'u dinleyen milletvekilleri, Milli Birlik Komitesi (MBK) döneminde hazırlanan kanun çerçevesinde ayrıcalıklı haklara sahip olan ve denetlenmeyen OYAK için müfettişlerle çalışma kararı almıştı. Komisyonun talebi doğrultusunda ilgili kurumlar harekete geçti. 5 kurum bünyesinde görev yapan 12 müfettişten oluşan bir ekip kuruldu.

Müfettişler, önceki gün çalışmalara başladı. İlk etapta TBMM'de kurumdan istenen belgeleri ve ilgili mevzuatı inceleyen ekip, gelecek haftadan itibaren kurumda çalışmalarını sürdürecek. Alt komisyon, OYAK'la ilgili iddia ve şikâyet konularını 12 başlık altında toplayarak müfettişlere sundu. Uzmanlardan ayrıntılı rapor isteniyor.

AK Parti Milletvekili ve OYAK Alt Komisyon Başkanı İsmail Aydın, kendilerine ulaşan çok sayıda şikâyetin ortadan kaldırılması için kurumun şeffaf bir şekilde incelenmesi gerektiğine işaret etti. Aydın, "OYAK özel yasaya tabi olabilir ancak kamu hukukuna da aykırı olmamalı. Meclis'in kurumu inceleme yetkisi var. Kendilerinin bu incelemeden rahatsız olmamaları gerekir. Eğer bir yanlış varsa bu, kurumun değil kişilerin yanlışıdır ve düzeltilir." dedi.

OYAK'ta araştıracak iddialar

OYAK yönetiminde astsubayların yeterince temsil edilmediği.

Tazminatların prim esasına göre değil, rütbe esasına göre hesaplandığı.

Üyelere kesintileriyle orantılı ödeme yapılmadığı.

Birtakım piyasa işlemleriyle kurumun zarara uğratıldığı.

Vergi vermeyen bir kurum olduğu.

İştiraklerinin denetlendiği ancak OYAK üst yönetiminin denetlenmediği.

Birtakım kişisel bilgilerin şirketlere verildiği.

Kurumun imkânlarından birtakım çevrelere imtiyaz sağlandığı.

Halka arz edilmiş şirket bulunduran kurumun SPK hükümleri çerçevesinde faaliyete devam etmesi gerekirken böyle yapılmadığı.

General akrabalarının işe alındığı.

Kurumun üyeliğinden çıkmak ve iştiraklerdeki payının tarafına ödenmesini isteyenlerin reddedildiği.

Asteğmenlerden para kesildiği ve iade edilmediği.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?