banner39

Özdağ, MHP'den ihracı sonrası ilk kez konuştu

Ümit Özdağ, MHP'den ihraç edilmesinin ardından ilk kez konuştu

Politika 16.11.2016, 15:58 16.11.2016, 15:58
Özdağ, MHP'den ihracı sonrası ilk kez konuştu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

MHP'nin ihraç ettiği Genel Başkan adayı ve Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ ile MHP'li milletvekilleri Yusuf Halaçoğlu, Nuri Okutan ve İsmail Ok, TBMM'de başkanlık sistemi tartışmalarına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Halaçoğlu, Özdağ'ın partiden ihraç kararını "Şiddetle kınıyoruz. Zira MHP tüzüğünün 63' üncü maddesi beşte bir çoğunlukla üst kurul delegelerinin imzasıyla kongrenin toplanabileceğini ve her dava arkadaşımızın da genel başkan adayı olabileceğini belirtmektedir. Bundan dolayı bir arkadaşımızın ihracını kabul etmemiz mümkün değildir. Bunu şiddetle kınıyoruz" diye değerlendirdi.

'BAHÇELİ'YE BAŞKANLIĞIN ÜLKEYİ HANGİ AÇMAZLARA SÜRÜKLEYECEĞİNİ BİLDİRDİM'

Partiden ihraç edilen Ümit Özdağ, Başbakan Binali Yıldırım ile görüşmesi öncesinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye başkanlık sürecinin, Türkiye'yi hangi açmazlara sürükleyeceğini yazılı olarak bildirdiğini açıklayarak, şöyle konuştu:

"Sayın Bahçeli'ye başbakanla görüştüğü gün başkanlık divanından bazı arkadaşların da ricasıyla başkanlık veya partili cumhurbaşkanlığı sürecinin mevcut dış ve iç konjonktür çerçevesinde beş senaryo çerçevesinde Türkiye'yi hangi açmazlara sürükleyeceğini yazılı olarak bildirdim. Türkiye'nin bir beka sorunuyla sorunuyla karşı karşıya olduğunu söylüyorum ve bu sorun yaşanırken bunu ağırlaştıran bir husus cumhurbaşkanının anayasayı ihlal etmesidir.

Hiçbir siyasi parti eğer bir cumhurbaşkanı anayasayı çiğniyorsa madem sen bu anayasayı çiğniyorsun gel o zaman bu anayasayı senin çiğnemediğin şekildeki bir anayasaya dönüştürelim demek durumunda olmamalıdır. Bunun siyaset açısından da hiçbir mantığının olduğunu söylemek mümkün değildir. Üstelik MHP'nin daha bir ay öncesine kadar Türk milliyetçiliği ideolojisi çerçevesinde başkanlık sistemine doğru şekilde bu sitemin Türkiye'yi kademeli olarak federasyona ve bölünmeye götüreceği teşhisini koyarak karşı çıktığı göz önünde tutulursa meselenin son süreçte ne değişmiştir ki Türkiye'yi bölecek proje Türkiye'nin bölünmesini engelleyecek proje haline gelmiştir. Bu noktada sayın genel başkanla siyasi hayatının son 13-14 senesinde savunduğu fikirlerle hemfikiriz. Söylediklerimizin hepsi MHP'nin resmi internet sitesinde bulunan sayın genel başkanın yapmış olduğu konuşmalarda defaatle altı çizilmiş hususlardır. Biz o noktada duruyoruz. Türk milletini ve siyasal karar alıcıları milletvekili olarak uyarıyoruz.

Mesele benim ihraç edilip edilmemem değildir. Bundan 10 sene 2 gün önce yine ihraç edilmiştim. Demek her 10 senede bir ihraç zamanı geliyor ama sonra geri dönüyorum. Bugün Türkiye'nin meselesi Ümit Özdağ'ın ihracı değil, Türkiye için bir hayati tehdit olan sistem değişikliğinin durdurulması ve Türkiye'nin karşı karşıya olduğu tehditlerin iç cepheyi güçlendirerek devam ettirilmesidir"

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?