banner15

Özel okullarda Kürtçe eğitime ilişkin çalışma yok

Mili Eğitim Bakanı Nabi Avcı, özel okullarda anadilde Kürtçe eğitime ilişkin herhangi bir çalışma olmadığını duyurdu

Özel okullarda Kürtçe eğitime ilişkin çalışma yok

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, SBS ve özel okullarda anadilde Kürtçe eğitime ilişkin açıklama yaptı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Seviye Belirleme Sınavı'na (SBS) ilişkin, sene sonunda çok tercih edilen bazı okullar için yazılıların dışında bir değerlendirme sınavı yapılabileceğini bildirdi.

Gazetecilerin sorularını cevaplayan Avcı, ''SBS ile ilgili belirsizlik sürüyor'' sözü üzerine ''Belirsizlik değil çalışmalar sürüyor'' karşılığını verdi.

Özellikle müfredattaki konuların esas alınacağı sene içi sınavların merkezi bir sistemle yapılacağını belirten Avcı, şöyle devam etti:

''Zaten yapılan, yani matemikte, Türkçe'de yapılan sene içi yazılı sınavlardan bazılarını, daha sonra okullara girişte değerlendirmeye esas teşkil etmek, değerlendirmeye katmak üzere merkezi bir organizasyonla yapacağız. Çocuklar sene içinde ne kadar sınav oluyorsa onların içinden seçeceğiz ama merkezi olacak, ilave sınava girilmeyecek. Zaten çocuklarımızın normal müfredat gereği sene içerisinde yapılan sınavların, biz merkezi bir denetimle yaparak daha nitelikli notlarla değerlendirilmesini sağlayacağız. İlave sınav getirmiyoruz ama sene içerisinde zaten yapılan yazılılardan bazılarını, daha sonraki okul girişlerini değerlendirmeye esas alacak şekilde merkezileştirmek için çalışıyoruz.''

''SBS ile ilgili sene sonunda yazılıların dışında bir değerlendirme sınavı olacak mı'' sorusuna Avcı, ''Bazı okullar için olabilir. Düz liseleri Anadolu lisesi haline getiriyoruz. Dolayısıyla oralarda zaten adrese dayalı yerleşme mümkün olacak. Onun dışında kapısında çok büyük yığılma olan okullar için sene içerisinde alınan notlar dışında da bir sınav değerlendirilmesi yapılabilir'' karşılığını verdi.

Özel Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi'ne ilişkin açıklamalarda da bulunan Avcı, 2002'de 1,3 milyar dolar olan engellilere yönelik sosyal transferler ve yardımların proje tutarının, geçen yıl 20 milyar liraya yükseltildiğini, bunun üçte birinin Milli Eğitim Bakanlığının engellilere yönelik çalışmaları için ayrıldığını vurguladı. Avcı, bütün dünyada sosyal transferlerin azaldığı dönemde, Türkiye'nin büyük bir başarıya imza attığını sözlerine ekledi.

ANADİLDE EĞİTİM ÇALIŞMASI YOK

Avcı, özel okullarda anadilde Kürtçe eğitime ilişkin herhangi bir çalışma olmadığını söyledi.

Avcı, "Özel Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi Kapanış Konferansı" sonrası basın mensuplarının sorularını cevapladı. Anadilde eğitim kapsamında özel okullarda Kürtçe eğitime ilişkin bir çalışma yapıldığı haberlerinin hatırlatılması üzerine Avcı, "Öyle bir çalışma yok" dedi.

Partisinde ve Hükümette konuya ilişkin herhangi bir çalışmanın yapılmadığını vurgulayan Bakan Avcı, bunun için Anayasa'da değişiklik yapılması gerektiğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2013, 14:48
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35