banner15

'Özerklik ilanları' HDP'nin oylarını düşürdü

HDP’den yapılan ilk değerlendirmelere göre, partinin oy düşüşündeki bir numaralı neden, “öz yönetim” ilanı ve bu amaçla sokaklara kazılan hendekler

'Özerklik ilanları' HDP'nin oylarını düşürdü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

7 Haziran seçimlerine “barajı geçme” motivasyonuyla giren HDP, parti içi analizlerin de çok üzerine çıkarak, yüzde 13 oranında oy almıştı. Ancak 1 Kasım seçimlerinde tablo değişti. Özellikle batı illerinde sandıkların açılmasıyla birlikte HDP’nin oyları baraj sınırına geriledi. HDP Genel Merkezi’nde “Baraj altına düşme endişesi yaşıyoruz” yorumları yapılırken, yurtdışı oyların da katkısıyla HDP barajı geçmeyi garantiledi.

Ancak bu defa barajı geçmek 7 Haziran seçimlerindeki anlamı taşımıyordu. 7 Haziran’da “barajı geçmek” bir “zafer”di, 1 Kasım seçimlerinde ise baraj geçilse de oyların dramatik bir şekilde gerilemesi, HDP için hayal kırıklığını beraberinde getirdi. Çünkü 7 Haziran seçimleri öncesinde yaptığı saha çalışmalarında barajı üç puan farkla aşacağını öngöremeyen, sonucu sürpriz olarak değerlendiren parti, bu defa da oylarının bu ölçüde düşeceğini tahmin edememişti.

7 Haziran seçimlerinde 6 milyonun üzerinde oy alan HDP, 1 Kasım seçimlerinde 1 milyon seçmenin oyunu kaybederek, 5 milyon oy alabildi. Oy oranı yüzde 3 oranında gerileyerek, yüzde 13’ten yüzde 10’a düştü. Parti hem batı illerinde hem de Kürt seçmenin bulunduğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinde oy kaybetti.

El Cezire'ye konuşan HDP kaynaklarının “Bölgedeki kaybın nedeni ne?” sorusuna verdiği ilk cevap, “Halkın öz yönetim ilanlarına ve beraberinde gelen gerilime duyduğu tepki” oldu. Verilen örneklerden biri Diyarbakır’dan. YDG-H mensubu yüzü maskeli gençlerin Diyarbakır’ın ticari olarak kalbinin attığı Sur ilçesinin aşağı mahallelerinde kazdığı hendekler ve yaşanan çatışmalar HDP’ye tepkiyi beraberinde getirdi. HDP’liler bunu “Halk henüz öz yönetime hazır değildi” sözleriyle açıklıyor.

Bir diğer neden ise, bölgenin çözüm süreci ile girilen barış ortamının kaybolmasının faturasını PKK üzerinden HDP’ye kesmesi oldu. HDP’de yapılan değerlendirmeler batı illerindeki oy kaybının başlıca nedenlerinden birinin de “çatışmalar” olduğu yönünde.

HDP oy oranındaki bu gerilemeyi, barajı kıl payıyla geçebilmesinin nedenlerini bu hafta içinde partinin yönetim organlarında ele alacak.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2015, 17:23
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35