banner39

Pankart krizi suya gömüldü

KKTC ile yaşanan krizin ardından, Kıbrıs'a su taşıyacak barajın temel atma töreninde bir araya gelen liderler dünyaya kardeşlik mesajı verdi

Politika 07.03.2011, 22:54 08.03.2011, 08:02
Pankart krizi suya gömüldü

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

KKTC'ye içme suyu taşıyacak proje için Başbakan Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve KKTC Başbakanı İrsen Küçük Mersin'deki   Alaköprü Barajı'nın temel atma törenine katıldı.

Erdoğan'ın konuşmasında söz pankart krizine geldi. Bu krizin provokasyon olduğunu belirten Erdoğan, "Geçmişte yaşananları bilmeyenler olabilir ama biz biliyoruz. Kardeşliğimizi bozmaya çalışanlara fırsat vermeyeceğiz" dedi.

İrsen Küçük de, 'aramızı açmaya çalışıyorlar, fırsat vermeyelim" şeklinde konuştu.

Anamur'dan KKTC'ye su götürecek proje için düğmeye basıldı.

Kuzey Kıbrıs'ın 50 yıllık su ihtiyacını karşılayacak projenin ilk ayağı, Mersin Anamur'a yapılacak olan Alaköprü Barajı'ydı ve barajın temelini Başbakan Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve KKTC Başbakanı İrsen Küçük attı.

Başbakan Erdoğan'ın burada yaptığı konuçmada söz pankart krizine geldi.

Yeryüzünde Türkiye Cumhuriyeti'nin hiçbir vatandaşının yalnız olmadığını vurgulayan Erdoğan, ''Yeryüzünde bizim hiçbir soydaşımız, akrabamız, kardeşimiz asla ve asla yalnız değildir. En yakınımızdan başlayarak dalga dalga, adım adım kardeşlerimize, komşularımıza, hatta tüm insanlığa ulaşıyor, kimin neye ihtiyacı varsa imkanlar ölçüsünde gidermeye çalışıyoruz'' dedi.

"KALBİMİZİN BİR PARÇASIDIR"

KKTC'nin ayrı bir yeri bulunduğuna dikkati çeken Erdoğan, ''KKTC, soydaşımız, akrabamız, kardeşimiz olmanın yanında hiç tartışmasız bizim göz bebeğimizdir, yüreğimizin, kalbimizin bir parçasıdır. KKTC, bütün engelleme ve ambargolara rağmen, dimdik ayakta durmayı, tüm dünyaya varlığını hissettirmeyi başardı. Biz de Türkiye olarak her hal ve şart altında KKTC'nin şanlı mücadelesini destekledik, şehitler verdik, gazilerimiz oldu, desteklemeye devam ediyoruz, sırt sırta bu mücadele devam edecek.

Her hal ve şart altında biz KKTC'nin yanında olduk, olmaya devam ediyoruz... Bugün attığımız temelle, inşa edeceğimiz bu muhteşem eserle, aslında tüm dünyaya en güzel mesajı veriyoruz. Bu büyük projeyle Kıbrıs Türkü'nün yalnız olmadığını ve asla yalnız bırakılmayacağını bir kez daha güçlü şekilde tüm dünyaya ilan ediyoruz..."

"FİTNE, NİFAK TOHUMU..."

Erdoğan, bir ülkeyi, bir topluluğu, bir aileyi zaafa uğratmanın en etkili yolunun ''fitne çıkarmak ve nifak tohumları ekmek'' olduğunu belirterek, ''Türkiye on yıllar boyunca bunun acısını çekti. Fitne, fesat, nifak oluşturmak isteyen çevreler, içerden ve dışardan Türkiye'nin zayıflatılacağını sandı. Milletimiz bu oyunlara hiçbir zaman prim vermedi, tezgahlara gelmedi, tuzağa düşmedi'' dedi.

Şimdi bu oyun Türkiye ile KKTC arasına nifak sokmak için devreye alınıyor. KKTC'nin elini zayıflatmak, KKTC'yi ulusal ve uluslararası alanda zayıf düşürmek için fitne girişimlerinde bulunuluyor. KKTC'deki kardeşlerimizle ilişkilerimizi bozmak isteyenlere asla fırsat vermeyeceğiz.

"HİÇ KİMSE ENDİŞE ETEMSİN"

Türkiye'ye karşı tahrik edici sloganlar kullananların, gösteriler yapanların, medyayı yönlendirmek isteyenlerin kimler olduğunu, neyi amaçladıklarını da biliyoruz. Hiç kimse endişe etmesin, biz Kıbrıs'taki kardeşlerimizle aramızdaki kardeşlik hukukunu asla kimseye çiğnetmeyiz. Kimsenin çiğnemesine de izin vermeyiz.

Adada yaşayan birileri unutmuş olabilir ama biz Kıbrıs'ta verilen mücadelenin anlamını, önemini, değerini unutmadık. Şehitlerimizi, gazilerimizi asla unutmadık. Kıbrıs Türkü'nün yaşadığı dramı da asla unutmadık. Türkiye olarak bütün çabamız, bütün gayretimiz, özellikle Kıbrıs Türkü'nün güçlü bir devlet, güçlü bir ekonomi olarak onuruyla varlığını devam ettirmesidir'' şeklinde konuştu.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, yıllardır hayalini kurdukları bir projenin gerçeğe dönüştüğünü belirterek, ''KKTC halkı kadirşinastır, yapılanları unutmaz. KKTC halkı anavatanına bağlıdır, onu seviyor, kardeş biliyor, kimse boşuna uğraşmasın'' dedi.

Eroğlu, bu günün tarihçiler tarafından önemli bir gün olarak kayıtlara geçirileceğini bildirdi.

Eroğlu, siyasi yaşamı boyunca anavatandan KKTC'ye su getirilmesi hayalini kurduğunu, bugün ise bunun gerçekleştiğini görmekten mutluluk duyduğunu belirterek, ''Bugün ayrıca benim doğum günüm. Doğum günüme böylesi bir olayın denk gelmesi, yıllardır hayalini kurduğum projenin hayata geçirilmesi, bana ayrı bir heyecan veriyor'' dedi.

Bu projenin daha önce de pek çok kez gündeme getirildiğini, herkesin bir şeyler yapmaya çalıştığını ancak Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konuda son derece kararlı davrandığını ifade eden Eroğlu, ''İşte bu yüzden bugün burada bulunmamızın mimarı Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dır'' şeklinde konuştu.

KKTC VE EKONOMİ

Eroğlu, anavatan Türkiye ile aralarında bir köprü daha kurulduğunu belirterek, ''4 yıl sonra Türkiye'den yavru vatana su akacak, suya hasret topraklarımız yeniden ümitlenecek. KKTC halkı kadirşinastır, yapılanları unutmaz; KKTC halkı, anavatanına bağlıdır, onu seviyor, kardeş biliyor, kimse boşuna uğraşmasın. Sayın Başbakanın söylediği gibi et ve tırnak gibiyiz'' diye konuştu.

Eroğlu, Türkiye'deki ekonomik istikrarın yanı sıra uluslararası platformlarda Başbakan Erdoğan'ın tutumu sonucu elde edilen itibarın da gururunu yaşadıklarını belirterek, ''Bunda doğru politikaların yeri vardır. KKTC ise ekonomik olarak zor bir dönemden geçiyor, muhakkak biz de tedbir almalıyız. Şunu da göz ardı etmemeliyiz ki KKTC'nin durumu, başka devletin durumuna benzemez. Güneydeki Rum komşuların başlıca hedefi bizim ekonomimizi çökertmek, gelişmesini engellemektir'' dedi.

Eroğlu, Barış Suyu Projesi'nin önemine de dikkati çekerek, şöyle devam etti:

''Bana göre Barış Suyu Projesi, Kıbrıs konusu açısından büyük önem taşıyor. Bu proje benim masadaki elimi ciddi anlamda güçlendirecektir. Bir anlaşma olması halinde anavatan Türkiye'den gelecek bu suyun, Güney Kıbrıs'a verilmesi de mümkün olacaktır. Peki bugün için durum ne derseniz? Bizler samimi olarak masada çaba gösteriyoruz, ortaya koyduğumuz pratik çalışma programı var. En kısa sürede sonuca gitmek istiyoruz. Adadaki gerçekler hazmedilirse bunun zor olmadığı kanaatindeyiz.

Nedir bu gerçekler? Kıbrıs'ta iki halk, iki dil, iki din, iki bölge var. Yeni bir devlet kurulurken siyasi eşitlik temel olmalıdır. Anavatan Türkiye'nin desteğinin devamı bizim için vazgeçilmezdir. Biz hiç kimseden ekonomisini, güvenliğini tehlikeye atacak bir anlaşma istemediğimize göre kimse de bizden böyle talepte bulunma hakkına sahip değildir.''

Kıbrıs Türk halkının tek güvencesinin Türkiye olduğunu vurgulayan Eroğlu, bu sevgiyi bozmaya çalışanların başarılı olamayacaklarını söyledi.

Eroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın KKTC'ye geldiğinde bir konuşmasında, ''Size söz veriyorum, deniz altından suyu, denizin altından elektriği de getireceğim'' dediğini anımsatarak, ''Şimdi bu sözün gerçekleştiğini görmekteyim. Çok mutluyum. Bu projenin hayata geçirilmesi için uğraş veren başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bütün hükümet üyelerine, bize bugüne kadar karılıksız destek veren anavatandaki kardeşlerimize yürekten teşekkür ediyorum'' dedi.

KKTC BAŞBAKANI KÜÇÜK

KKTC Başbakanı İrsen Küçük ise bugüne kadar çok sayıda açılış törenine katıldığını ancak böylesi bir heyecan ve onuru yaşadığını anımsamadığını ifade ederek, Kıbrıs'a bereket taşıma hazırlığı yaptıklarını kaydetti.

Türkiye'nin her türlü maddi ve manevi katkılarıyla KKTC'nin küçümsenemeyecek bir konuma kavuştuğunu vurgulayan Küçük, ''Ne mutlu bize ki nesillerimizi daha mutlu geleceğe ulaştıracak her türlü girişimizi destekleyen bir anavatanımız var. Ne mutlu bize ki bugün bölgesinde her alanda örnek alınan, dış politikada saygın ve yön tayin eden büyük Türkiye'nin yavru vatanıyız. Ne mutlu bize ki Türkiyemizin Başbakanı Tayyip Erdoğan hep yanımızda. 80 milyonu aşan Türkiye Cumhuriyeti hep bizimle'' dedi.

KKTC ile Türkiye'nin birlikteliğini kıskananların, kirli emellerini gerçekleştirmeye çalışanların olabileceğini ifade eden Küçük, ''Telkinlerle bir takım güçleri kullanabilirler, hatta bu yolla huzursuzluk yaratabilirler ama bunlar asla başarılı olamamışlardır. Biz kardeşiz, biz bütünüz, ayrılmaz, et ve tırnağız. Nereden gelirse gelsin, hangi boyutta olursa olsun, anayı yavrudan ayıramazlar, bu da böyle bilinmeli''  

Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?