banner39

Papandreu'dan Çipras'a destek sözü

Yunanistan'ın eski başbakanlardan Papandreu, Çipras hükümetine destek vereceklerini açıkladı

Politika 07.02.2015, 17:56 07.02.2015, 17:56
Papandreu'dan Çipras'a destek sözü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan'da Demokratik Sosyalist Hareket (KİDİSO) lideri ve eski Başbakan Yorgo Papandreu, partisinin ekonomik krizle mücadele konusunda Aleksis Çipras hükümetine destek vereceğini söyledi.

Partisinin Atina'daki Barış ve Dostluk Stayumu'nda düzenlenen ilk kongresinde konuşan Papandreu, yeni hükümetin Yunanistan'ın borcunun hafifletilmesi için yapacağı müzakereleri destekleyeceğini, ancak kredi kuruluşlarına iyi şeyler sunulması gerektiğini belirtti.

Ekonomik krizin sonuçlarına değinen Papandreu, Yunanistan'da da Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ndeki gibi mevduat kesintileri yaşanabileceği uyarısında bulundu. Hükümetin, mevduat sahiplerinin güvenini sarsacak aceleci eylemlerden kaçınması gerektiğini söyleyen Papandreu, bunun kötü sonuçlar doğurabileceğini vurguladı.

Papandreu, partisinin kriz sonrasına geçişte katalizör rolü oynayacağını belirterek, "Savunduğumuz değişimin habercisi olmak istiyoruz " dedi.

Kongreye, partinin kuruluş bildirisini imzalayanlar, seçimlerde milletvekili adayı olanlar, ülke genelindeki örgütlerin oluşmasında görev alanlar ve partinin gönüllü üyeleri katıldı.

Türk - Yunan yakınlaşmasının mimarlarından biri olarak anılan Yorgo Pandreu'nun kurduğu Demokratik Sosyalist Hareket (KİDİSO), 25 Ocak'ta yapılan genel seçimde yüzde 3 barajını aşamadığı için meclise girememişti.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü