banner39

'Paris cinayetleri dosyası Başbakan'da'

Paris'te işlenen cinayetlerin üzerinden bir yıl geçti. Cinayetlerle ilgili somut hiçbir gelişme yok. Fransa ve Türkiye'de yürütülen soruşturmaların Türkiye ayağındaki dosyanın Başbakan'ın masasında olduğu belirtiliyor

Politika 09.01.2014, 11:39 09.01.2014, 11:39
'Paris cinayetleri dosyası Başbakan'da'

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Fransa'nın Başkenti Paris'te 9 Ocak 2013 tarihinde suikast sonucu öldürülen PKK mensupları Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez cinayetlerinin üzerinden bir yıl geçti. Saldırıyla ilgili olarak şu ana kadar sadece Ömer Güney isminde bir genç zanlı tutuklu bulunuyor. Güney'in saldırıyı neden işlediği, tek başına mı işlediği şeklindeki hiçbir soru şu ana kadar cevaplanmış değil. Güney'le ilgili bilgi edinmek amacıyla Almanya ve Hollanda'da da birer soruşturma yürütüldüğü belirtiliyor.

Cinayetlerle ilgili bir diğer soruşturma da Ankara'da. Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturması gizli, bu nedenle kapsamı da bilinmiyor. Gültan Kışanak'a göre, saldırıyla ilgili dosya şu an Başbakan Erdoğan'ın önünde duruyor.

Çözüm Süreci'nin başladığı günlerde işlenen cinayetlerin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen, olayın perde arkasıyla ilgili şu ana kadar hiçbir ilerleme sağlanamadığı tahmin ediliyor. Çözüm Süreci'ni sekteye uğratmak isteyen çevrelerin planladığı yönünde iddiaların da ortaya atıldığı cinayetlerle ilgili, BDP ve PKK cephesi Fransa yönetimini suçluyor.

Türkiye'de kamuoyunda konuyla ilgili yapılan yorumlarda genel olarak "PKK içi hesaplaşma" şeklinde değerlendirmeler yapılıyor. Örgüt ise saldırının zanlısı Ömer Güney'in Türkiye'deki bağlantılarının ortaya çıkması halinde olayın aydınlatılabileceğini düşünüyor.

Cinayetlerin birinci yılında dün Tunceli'de düzenlenen bir anma töreninde konuşan BDP Eşgenel Başkanı Gültan Kışanak, Paris cinayeti dosyasının Başbakanın önünde olduğunu, bunu Fransız yargısı ile Türkiye kamuoyuyla paylaşması gerektiğini söyledi.

Kışanak, "Cinayet Paris'te işlendi ama bu katliamın planları Ankara'da yapıldı. Talimatı Ankara'dan verildi, lojistik desteğini Ankara'dan temin ettiler. Türkiye'nin Fransa ve Almanya ile yaptığı anti terör anlaşmasının bütün imkanlarını bu cinayetin kusursuz işlenmesi için seferber ettiler. Bu cinayetin arkasında kesinlikle devletin gücü, imkanları ve örgütleri var. Bu cinayet, bu katliam bir kişinin kendi başına planlayarak hayata geçirebileceği bir cinayet değildir. Türkiye ile Fransa arasında yapılan anti terör anlaşmasının imkanlarını seferber ederek Paris'in orta yerinde işlenen bu cinayeti örtbas etmeye çalıştılar. AKP Hükümeti askeri vesayetle, derin devletle, paralel devletle uğraşıyorum diye her gün onlarca cümle kuruyor ama bunların hiç birisi Paris cinayeti aydınlatılmadan inandırıcı olmayacak. Biz çok iyi biliyoruz Paris'te cinayeti işleyenlerin arkasında Türkiye emniyetinin istihbarı ve yurt dışındaki çete örgütlenmesi var. MİT de bunu çok iyi biliyor, dosyaları da hazır başbakanın önünde. Eğer paralel devletle hesaplaştığını söyleyen bir başbakan varsa çıkarır bu raporları hem Fransa'daki yargıya teslim eder hem de Türkiye kamuoyuna açıklar. Ömer Güney denilen katilin kimlerle bağlantı kurduğu, görüştüğü; dernek üyelerinin listesini kime gönderdiği Ankara'ya geldiğinde kimlerle plan yaptığını Türkiye başbakanı hepsini biliyor, eğer bunları bilmiyorsa o zaman o koltukta oturamaz. Fakat biz şunu çok iyi biliyoruz o bunları çok iyi biliyor. Dosyalar hazırlandı, istihbarat bilgileri önüne gitti. Paris cinayeti kimler tarafından nerelerde nasıl tezgahlandığını örtbas etmek için neler yapıldığını hazırlanan dosyayla başbakanın önüne sundular." dedi.

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?