banner15

Partiler arası bayramlaşmalar

Parti heyetleri arasında bayramlaşma ziyaretleri yapılırken BDP, Kandil'de süren operasyonları protesto etmek için bayramlaşma törenlerini iptal etti

Partiler arası bayramlaşmalar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AK Parti'de partiler arası bayramlaşma MHP ile başladı. MHP heyetinde Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, MYK üyesi İsmail Hakkı Yücel yer aldı. AK Parti bayramlaşma heyetinde ise Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan ile yine Ankara Milletvekili Faruk Şahin yer aldı.

AK Parti heyeti, MHP'yi kapıda karşılayıp tokalaşmanın ardından içeri girdiler. Ardından konuşan MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, birlik beraberlik mesajı verdi. Bayramdan sonra Meclis çalışmalarının yoğun şekilde devam edeceğini ifade eden Karakaya, bu çalışmalarda bütün partilere başarılar diledi.

"TERÖRE KARŞI BERABER ADIM ATILMALI"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz da milli ve dini bayramın aynı güne denk gelmesinin büyük şans olduğunu söyledi. Bu sevinci gölgeleyen terör belasına değinen Kapusuz, "Memleketimizde insani değerlerinden uzak maalesef bir de terör belası var. Çok uzun zamanda olan terör belası bayramda da Ramazan'da da devam etmektedir. İnsanlıktan nasibini almayan bu terörü ve bunlara destek verenleri lanetle kınıyoruz." dedi.

Teröre karşı ortak mücadele etmenin önemine dikkat çeken Kapusuz, "Milletimizin birliği, devletimizin bekası için beraber atılması gerekli olan adımların atılmasını istiyoruz." şeklinde konuştu.

AK PARTİ BAYRAMLAŞMA LİSTESİNDE BDP YOK

AK Parti'nin, partilerle bayramlaşma listesinde BDP yer almıyor. Geçen bayramlarda olduğu gibi BDP'nin listede yer almamasında son dönemde yaşanan terör olaylarının etkisi olduğu vurgulanıyor.

CHP ve DSP BAYRAMLAŞTI

CHP'ye bayramlaşmak için gelen ilk parti DSP oldu. CHP'nin kabul heyetinde CHP Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Parti Meclisi üyesi Ali Arif Özzeybek yer alıyor.

CHP Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, Zafer Bayramı olmasaydı Ramazan Bayramı'nı kutlama şansının bulunmayacağını savundu. Ayman, 1 Ekim'de Meclis'in hızının pek çok şeyin önüne geçeceğini ifade etti. DSP heyeti ise bu dönemde Meclis'te görev almanın zor olduğunu, ancak aynı zamanda çok önemli olduğunu kaydetti. Konu Fenerbahçe'ye geldi. Güler, Fenerbahçe'nin çok önemli bir kulüp olduğunu belirterek yaşananların üzücü olduğunu söyledi. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın illerdeki yöneticileri görevden almalarını eleştiren Güler, Türkiye'de ilk defa böyle birşeyin yaşandığını ileri sürdü. DSP heyeti ise Fenerbahçe'de bazı şeylerin yapıldığının görmezlikten gelinemeyeceğini ifade etti. Bayramlardan dolayı yaşanan trafik kazalarının üzücü olduğunu vurgulayan iki partinin yetkilileri, duble yolların kazaların önüne geçmesinde önemli olduğunu kaydetti.

Toplu taşıma araçlarının artık konuşulmadığını savunan Güler, duble yolların tek başına çözüm olmayacağını belirtti. Hızlı trenin önemli olduğunu ifade eden Güler, iyi düşünülmüş projelerin olması gerektiğini dile getirdi.

BDP'DE SESSİZLİK

PKK'ya yönelik yapılan operasyonları protesto etmek için bayramlaşma programını iptal eden Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Merkezi'nde sessizlik hakim.

BDP, PKK'ya yönelik yapılan operasyonları protesto etmek için bu yıl diğer siyasi partilerle bayramlaşmama kararı almıştı. Partinin merkez binasında sessizlik hakimken, kapıların da kapalı olduğu görüldü. BDP, geçen yıl da Hakkari'de PKK'lılarla askerler arasında çıkan çatışmada 9 PKK'lının öldürülmesinin ardından bayramlaşma programı yapmamıştı.

AK PARTİ - DSP'DE KONU SOMALİ

AK Parti ile DSP arasındaki bayramlaşmada Somali’ye yardımlar konuşuldu. DSP MYK üyesi İbrahim Yüksel Erdoğan Somali’ye nakdi yardımların yanı sıra diğer yardımların da yapılmasını talep etti. 

DSP Kadın Kolları Başkanı Dilek Dengizek Ersenal ile Parti MYK üyesi İbrahim Yüksel Erdoğan, DSP olarak Somali’ye yapılan yardımların devam edeceğini kaydetti. Erdoğan, Hükümetin Somali’ye yaptığı parasal yardımların ne tür devam edeceğine dikkat çekti. 
Somali’ye yardım konusunda devletin ve milletin önemli adımlar attığına işaret eden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, Ramazan’da yoğun şekilde yapılan Somali’ye yardımların bayramda ve sonrasında da devam etmesini talep etti.

Siyasi partilerdeki geleneksel bayramlaşmalar çerçevesinde AK Parti'yi; DP, BBP, Saadet Partisi ve HAS Parti heyetleri ziyaret etti.

Ramazan Bayramı dolayısıyla DP heyeti, AK Parti Genel Merkezi'ne bayram ziyaretinde bulundu. Genel Başkan Yardımcısı Nuran Talu başkanlığındaki heyeti, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, Ankara milletvekilleri Yalçın Akdoğan ve Fatih Şahin ile Genel Merkez Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Oya Oşık ağırladı.

DP Genel Başkan Yardımıcısı Talu, herkesin Zafer Bayramı ile Ramazan Bayramı'nı kutladı ve bayramların hayırlara vesile olmasını diledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kapusuz da herkesin ''çifte bayram''ını tebrik etti. Türkiye'nin Somali'de yaşanan insanlık dramına, insanlık el attığını ifade eden Kapusuz, ''Dünyaya da mesaj veriyoruz, dünyaya çağrı yapıyoruz: Siz sömürü zamanında zenginlikler, petrol ve madenler için gidiyorsunuz ama bir açlık kuraklık varsa hiç olmazsa bunlara da duyarlı olun. Bu konuda da insanlığın gereğini yerine getirin diye başta Birleşmiş Milletler olmak üzere bütün ülkelere de çağrıda bulunuyoruz'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eylül ayında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na katılacağını hatırlatan Kapusuz, Başbakan Erdoğan'ın, Afrika'daki kuraklık ve sıkıntıyı, özellikle Somali'de yaşanan dramı yerinde görmüş ve sahiplenmiş biri olarak Birleşmiş Milletler toplantısına taşıyacağını dile getirdi. 

BBP, SAADET VE HAS PARTİ'DEN ZİYARET

Daha sonra Genel Başkan Yardımcısı Yakup Demirkale başkanlığındaki BBP heyeti, AK Parti'yi ziyaret etti. Ziyarette konuşan Demirkale, Ramazan Bayramı vesilesiyle İslam coğrafyasındaki kan ve gözyaşının dinmesini diledi. Türkiye'nin bölgedeki önemine dikkati çeken Demirkale, AK Parti iktidarının sorumluluğunu vurguladı.

Kapusuz da komşu ülkelerde önemli sıkıntılar yaşandığını ifade ederek, şunları kaydetti: 
''Türkiye tecrübesi, birikimi, gücü ve kudretiyle bu ülkelerdeki iyiye gidişe yön vermeye, onlara kardeşlik görevini yapmaya azami dikkat sarf ediyor. Artık dünya şu gerçeği gördü, diktatörlükler kalıcı olmak gibi imkana sahip değil. Toplumu, bireyi, hak ve hukuku gözetmeyen despot yönetimlerin uzun ömürlü olma şartları yok. Zulümle abad olunmuyor. Bu değişim ve dönüşümün de uzun sürmeden, ağır şartlar yaşanmadan sonuçlanması komşularımız açısından önem arz ediyor.''

AK Parti'yi daha sonra Genel İdare Kurulu Üyesi Ali Vural başkanlığındaki Saadet Partisi heyeti ve Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Seyfullah Şahin başkanlığındaki Has Parti heyeti ziyaret etti.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2011, 16:11
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35