banner39

PKK eylemsizliği 21 Mart'a kadar uzatacak

BDP'ye de yaklaşan seçim öncesi taktik veren Öcalan, 'Nevruz'a kadar gözleyeceğiz, hükümetin tavrına bakacağız' diye konuştu

Politika 04.03.2011, 16:52 04.03.2011, 17:10
PKK eylemsizliği 21 Mart'a kadar uzatacak

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

PKK'nın eylemsizliği sona erdirme kararının ardından, avukatları aracılığıyla açıklamalar yapan örgütün cezaevindeki lideri Abdullah Öcalan 21 Mart'a kadar bekleyeceklerini ve hükümetin tavrını izleyeceklerini söyledi.

BDP'nin bağımsız aday kararını erken bulan Öcalan ittifak yapılması talimatı verdi. Öcalan, "Yüzde on seçim barajını aşmak için ittifaklar geliştirebilirler" diyerek ÖDP, EMEP gibi partiler başta olmak üzere "Demokratik ulus bloğu" oluşturulmasını istedi.

BDP'nin oyunun yüzde 7-8'den daha fazla olduğunu ileri süren Öcalan milletvekili sayısı için de "en az 30-35 olmalıdır. İyi çalışılırsa bu sayı 40 da olabilir" değerlendirmesi yaptı. Öcalan'ın hedefinde Manisa, Denizli, Aydın, Adana, Mersin, Antalya gibi illerden de vekil çıkarılması var.

Öcalan'ın açıklamaları PKK'ya yakın internet sitesinde yayınlandı. Eylemsizlik kararından haberi olduğunu açıklayan Öcalan 8 Mart ve 21 Mart'a kadar hükümetin tavrını izleyeceklerini belirterek şunları söyledi:

"Ben Mısır ve Tunus'taki gibi kesintisiz ayaklanma yöntemini şimdilik önermiyorum. Ama Mısır ve Tunus'takilerden çok daha ileri olduğumuz bilinmelidir. Devlet ile görüşmelerim, diyalog süreci devam ediyor ben bu görüşmelerden hala umutluyum, hala umudum var, diyalog devam ediyor. 21 Mart'a kadar herhangi bir olumsuzluğun olmaması gerekir. Bazı gelişmelerin olabileceğini düşünüyorum. 21 Mart'tan Haziran'a kadar da bu durum devam edebilir."

ÇELİŞKİLİ AÇIKLAMALAR

Bünyesinde PKK'yı da barındıran KCK, 28 Şubat tarihinde yaptığı açıklamada, hükümeti ateşkes döneminde yumuşatıcı bir adım atmamakla suçlayarak eylemsizlik sürecinin sona erdiğini duyurmuştu.

PKK, Türkiye'de Anayasa değişikliği referandumu kampanyalarının hız kazandığı 13 Ağustos 2010 tarihinde ateşkes ilan etmiş, ardından ateşkes sürecini seçimlerin yapılacağı 2011 Haziran ayına kadar uzattığını açıklamıştı. Örgüt, daha sonrasında ise ateşkes sürecinin Mart ayında gözden geçirileceğini duyurmuştu.

PKK'nın Kandil Dağı'ndaki yöneticisi Murat Karayılan ise Şubat ayındaki bir açıklamasında, sürecin devamı için "yumuşatıcı bir adıma ihtiyaç olduğunu ancak hükümetin buna yanaşmadığını" savundu.

Örgütün eylemsizliği sona erdirme kararını BBC Türkçe'ye değerlendiren Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Aysel Tuğluk, hükümet adım atarsa Abdullah Öcalan'ın hala müdahale edebileceğini ve ateşkesin Haziran'a kadar sürebileceğini söylemişti.

Türkiye'deki bazı gözlemciler, PKK'yı kış aylarına doğru, lositik gereksinimler dolayısıyla ateşkes ilan edip bu ateşkesleri bahar aylarına doğru bozduğunu söylüyor.

PKK'NIN KALICI ATEŞKES ŞARTLARI

BBC, PKK'nın kalıcı ateşkes ilan etmek için şu şartları öne sürdüğünü duyurdu:

1- Askeri ve siyasi operasyonların durdurulması,

2-KCK tutuklularının serbest bırakılmasıı,

3-Öcalan'la müzakere yürütülmesi ve sürece aktif olarak katılmasının önünün açılması,

4- Anayasa komisyonu ile Hakikatleri Araştırma Komisyonlarının kurulması,

5- Ve yüzde 10 seçim barajının kaldırılması

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?