banner39

PKK, kaçırdığı Hüda Par'lıya 'BDP'ye geç' demiş

HÜDA PAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu, kaçırılan Dicle İlçe Başkanı Alparslan'ın partisini bırakarak BDP'ye geçmesi konusunda tehdit edildiğini belirterek, "Bu başlar Allah’tan başkasının önünde eğilmez" dedi

Politika 02.06.2014, 15:03 02.06.2014, 15:49
PKK, kaçırdığı Hüda Par'lıya 'BDP'ye geç' demiş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, PKK tarafından kaçırıldıktan sonra serbest bırakılan partisinin Dicle ilçe temsilcisi Ercan Alparslan`la birlikte basın toplantısı düzenledi.

İLKHA'nın haberine göre Yapıcıoğlu, kaçırılan Alparslan`dan HÜDA PAR`dan ayrılarak BDP`de siyaset yapılmasının istendiğini söyledi. Yaptığı açıklamada, PKK`liler tarafından yolu kesilerek kaçırılan Alparslan`ın serbest bırakılmasını sevindirici bulduklarını ifade eden Yapıcıoğlu, ancak Alparslan`ın silahlı bir grup tarafından yolunun kesilmesini, kırsala götürülüp dört gün boyunca alıkonulmasını ve üstelik bu fiilin partilerine mensup olması nedeniyle yapılmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

"BU BAŞLAR ALLAH'TAN BAŞKASINA EĞİLMEZ"

Alparslan`ın silahlı bir şekilde tehdit edilerek HÜDA PAR ilçe temsilciliği görevinden istifa ettirilmek istenmesini ve bir daha partileri adına faaliyette bulunmamasının istenmesini halkın takdirine bıraktıklarını ifade eden Yapıcıoğlu, "Bu tutum ve davranışlar özgürlük ve demokrasi mücadelesi verdiğini iddia edenlerin fikir özgürlüğü ve siyasi özgürlükten ne anladığını ibretlik bir şekilde ortaya koymuştur." dedi.

Daha önce başka partilerde siyaset yapan bazı şahıslara veya akrabalarına yönelik bu tür eylemlerin olduğunu hatırlatan Yapıcoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu yöntemle bazı siyasetçilerin görevlerinden istifa etmeleri veya parti değiştirmeleri de sağlanmıştı. Buradan ilan ediyoruz: Hür Dava Partisi’ni ve onun hürriyete âşık hür kadrolarını esir almayı hiç kimse aklından bile geçirmesin. Bu başlar Allah’tan başkasının önünde eğilmez. Hür neferler sadece Allah’tan korkar. Onun rızasına muhalif hareket etmekten korkar. Zulmetmekten ve zalime meyletmekten korkar. Hesap gününde hesabını veremeyeceği bir şey yapmaktan korkar."

BDP'YE GEÇMESİNİ İSTEDİLER

Basın açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Yapıcıoğlu, Alparslan’ın HÜDA PAR’dan ayrılması için kaçırıldığını söyledi.

Bir gazetecinin ‘Ercan Alparslan kaçırıldığı süre boyunca neler yaşadı?’ soruna cevap veren Yapıcıoğlu, “Ercan Alparslan’ı kaçıracakları akşam yolunu kesmişler. Bir buçuk saatte Dicle kırsalında bir yere götürmüşler. Kendisine herhangi bir fiziki şiddet uygulandığına dair bir bilgi yoktur.  Bizlere ölümle tehdit edildiğini beyan etti.  Kendisinden HÜDA PAR’ da siyaset yapmayı bırakmasını istemişler. Eğer siyaset yapmak istiyorsa BDP saflarında çalışabileceğini belirtmişler. Arkadaşımız ise siyasete HÜDA PAR ile devam edeceğini söyleyince kendisini 4 gün sonra serbest bırakmışlar.” dedi.

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?