banner15

PKK: Sorun olacaksak, dağda da kalırız

PKK'nın dağ kadrosunun önemli isimlerinden Duran Kalkan, örgütün "düz ova"da sorun teşkil edeceğinin düşünülmesi durumunda, gerektiğinde dağda bile kalabileceklerini söyledi

PKK: Sorun olacaksak, dağda da kalırız

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

PKK'nın silahsızlandırılması için başlatılan Çözüm Süreci'nin sağlıklı bir şekilde sonuçlanması durumunda, örgütün dağ kadrosundaki tepe isimlerin ne yapacağı konusu hala tam olarak cevap bulmuş değil. Örgütün "Düz ova"aya inerek siyaset yapanları saf dışı bırakacağı ve o alanı kendisinin dolduracağı yönünde iddialar da var. Ancak örgütün tepe isimlerinden Duran Kalkan, örgütün kesinlikle böyle bir niyetinin olmadığını söyledi.

Vatan gazetesinden Ruşen Çakır'a konuşan Duran Kalkan, Çözüm Süreci'nin sağlıklı bir şekilde sonuçlanması durumunda, kendilerinin sorun olmaması için gerekirse dağda bile kalmaya razı olduklarını ifade etti.

"Çözüm olursa siz ne yapmayı düşünüyorsunuz? Siyaset mi?" şeklindeki bir soru üzerine "Siyaset yapıyorum zaten. Hele bir çözüm olsun ben yapacak iş bulurum. Mesela yazarlık yapmak beni daha çok heyecanlandırıyor." diyen Duran Kalkan, "Deniyor ki çözüm sonrasında PKK kadroları yasal alandaki insanları devre dışı bırakacaklar... " sorusuna şöyle cevap verdi:

"Yanlış, kesinlikle öyle olmayacak. PKK'nin yüzde 90'ında "şuraları yönetelim" diye bir beklenti yok. Kimse görevden kaçmaz ama illa şunu yapacağız diye bir şey yok. Eğer Kürtler özgür ve güven içinde olacaksa biz dağda da kalabiliriz, hiçbir şeye engel olmayız. Ben bunun güvencesini de verebilirim."

PKK'nın profesyonelleşmiş militanlarının asla silah bırakmayacağı yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine ise Kalkan şu cevabı verdi: Profesyonel askerler bile günü geldiğinde emekli oluyor. Kürtlerin bir güvenlik sorunu olduğu için PKK garantör olarak ortaya çıktı. Başkaları bu güvenliği sağlarsa gerillaya da gerek kalmaz. Zaten biz sadece silahla uğraşmıyoruz ki, başka işleri daha çok yapıyoruz aslında.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2013, 11:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35