PKK'dan Erdoğan'ın açıklamasına tepki

Başbakan Erdoğan'ın Öcalan'ın "yasal zemin" talebine olumsuz cevap vermesi PKK kanadında tepkiyle karşılandı. PKK/KCK'dan yapılan açıklamada Erdoğan'a tepki gösterildi

PKK'dan Erdoğan'ın açıklamasına tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

PKK/KCK, Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Öcalan ile görüşmelere yasal çerçeve konusunda  "yapacağımız hiçbir şey yok" açıklamasına tepki göstererek tehidit içerikli mesajlar verdi. PKK/KCK'dan yapılan açıklamada, "Erdoğan bu açıklamasıyla zaten çoktan beri tıkanan ve olmayan bir sürecin AKP tarafından tamamen bitirilmek istendiğini tescillemiştir" denildi.

PKK/KCK'ya yakın internet siteleri üzerinden yapılan açıklamada şöyle denildi: Kürt halk Önderi 8 Mart tarihinde devlet heyetiyle, 9 Mart tarihinde ise BDP-HDP heyetiyle yaptığı görüşmede müzakere için AKP ye seçimlere kadar şans ve zaman tanıdığını belirtmiştir. Aynı şekilde AKP hukuki alt yapısını oluşturmazsa bundan sonra sürecin hiçbir şekilde ilerlemeyeceğini net bir şekilde ortaya koymuştur. AKP iktidarı ve Erdoğan’ın bunu çok iyi bilmesine rağmen yasallığa dayalı müzakere konusunda “ yapacağımız hiçbir şey yoktur” yönünde yaptığı açıklamanın ne anlama geldiği açıktır. Erdoğan bu açıklamasıyla zaten çoktan beri tıkanan ve olmayan bir sürecin AKP tarafından tamamen bitirilmek istendiğini tescillemiştir."

"AKP'E BASKI KURUN"

çıklamada, aydınların ve akil insanların Ak Parti üzerinde baskı kurması çağrısı yapılarak şöyle denildi: "Hareket ve halk olarak tercihimizi her ne kadar demokratik çözüm ve müzakere yönünde kullandıysak da AKP iktidarı bunun tam tersi bir yaklaşım ve tutum içerisinde olmuştur. Bu durumda halkımızın kendi demokratik öz yönetim sistemi olan, demokratik özerkliğini kendi mücadele ve iradesiyle inşa etmekten başka bir seçeneği kalmamıştır. Halkımızı bu temelde örgütlü mücadelesini yükselterek kendi demokratik özerklik sistemini inşa etmek için seferber olmaya çağırırken, Türkiyeli tüm devrimci, demokrat, sol ve sosyalist güçleri, yine çözüm sürecinde rol üstlenen akil insanlar gurubunu, aydınları ve duyarlı olan herkesi AKP üzerinde baskı kurarak seslerini yükseltmeye çağırıyoruz."

BAŞBAKAN ERDOĞAN NE DEMİŞTİ

Başbakan Erdoğan dün Azerbaycan'a hareketinden önce Çözüm Süreci'yle ilgili "Çözüm süreci bundan sonra nasıl devam edecek? BDP ’nin talepleri var. İmralı’nın bu görüşmelerin yasallaştırılması konusunda talepler var. bu süreç nasıl ilerleyecek?" şeklinde bir soru üzerine şu açıklamayı yapmıştı:

Biz çözüm süreciyle ilgili Cumhuriyet tarihinde atılmamış adımları şu 12 senede attık. Bitti mi? Bitmez. Sürekli güncellenir bu. Bu tür adımlar atılır. Fakat İmralı’yla ilgili yasal bir zemine oturtulması bu çok ciddi bir yanlıştır. Bu sadece İmralı’yı değil tüm cezaevini ilgilendiren bir konudur. Kimin hangi haklara sahip olduğu, savcının bakanlığın yetkileri bellidir. Başka atacağımız herhangi bir adım yoktur.

ÖCALAN YASAL ZEMİN İSTEMİŞTİ

Abdullah Öcalan İmralı heyetiyle son görüşmesinde ve Nevruz mesajında, kendisiyle yürütülen görüşmelerin artık yasal bir zemine oturtulması gerektiğini, görüşmelerin "müzakere" niteliğine kavuşturulması gerektiğini söylemişti.

Öcalan, "Şu ana kadar yürütülen bir diyalog süreciydi ve önemliydi. Bu süreçte iki taraf da birbirlerinin iyi niyetini, gerçekçiliğini, yeterliliğini test etmiştir. Bu testten hükümetin ağırdan alma, tek taraflı yürütme, yasal temelden kaçınma ve uzatma tutumuna rağmen iki taraf da barış arayışından kararlılıkla çıkmıştır. Gelgelelim diyalog süreçleri önemli olmakla birlikte bir bağlayıcılık içermezler. Bundan dolayı da kalıcı bir barış için yeterli güvence oluşturamazlar. Gelinen noktada müzakere sistematiği için yasal bir çerçeve kaçınılmaz olmuştur." demişti.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2014, 17:25
banner53
YORUM EKLE

banner39