banner15

PKK'dan hükümete üç talep

Bayık, “PKK Lideri Öcalan’ın şartlarının değişmesi, yasal değişiklik yapılması ve müzakerelere üçüncü tarafın eklenmesi” koşuluyla sürecin devam edebileceğini söyledi.

PKK'dan hükümete üç talep

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

PKK'nın dağ kadrosunun başındaki isim Cemil Bayık, "sürecin devam etmesi için üç şart" açıkladı.

Bayık, Abdullah Öcalan'ın şartlarının değişmesi, yasal değişiklik yapılması ve müzakerelere üçüncü tarafın eklenmesi koşuluyla sürecin devam edebileceğini söyledi.

Gazeteci Faruk Balıkçı'ya konuşan Bayık, özetle şunları söyledi:

"Diyalog süreci uzun bir süre devam etti. Artık diyalogla yapılacak bir şey yoktu. Konuşulacak her şey konuşulmuştu. Konuşulacak bir şey kalmamıştı. Daha da diyalogu sürdürmek gevezelik olacaktı. 1 Haziran'da müzakereye geçilmesi gerekiyordu.

Ama 1 Haziran'a geldiğinde AKP ayak sürümeye başladı. Müzakereye geçmedi.

Önder Apo'ya karşı tutumlarından en ufak bir değişiklik olmadı. Mesela BDP heyeti üç kişiyle başladı, iki kişiye indi. Sürekli heyetler değiştirildi. Önce Ahmet Türk heyetten çıkartıldı. Sürekli heyette değişiklikler yapıldı. Sırrı Süreyya Önder heyetten çıkartıldı. Şimdi de Selahattin Demirtaş BDP Eşbaşkanı olarak heyetten çıkartıldı.

Bu sorun çözülmek isteniyorsa eşit koşulların yaratılması gerekiyor. Ve üçüncü tarafın gözetiminde oluşturulmalı. Ne üçüncü tarafa izin veriliyor. Ne de Önder Apo'nun koşullarında bir değişiklik oluyor.

Müzakere sürecine geçilmesi için; Önder Apo'nun şartları değiştirilmeli, yasalarda değişiklik yapmalı ve üçüncü tarafın gözetiminde görüşmeler ve müzakerelerin yapılması gerekiyor.

Bunlar kabul edilirse o zaman süreç tekrar başlayabilir. Müzakereler tekrar geliştirilebilir. Eğer bunlar kabul edilmezse süreç AKP tarafından bitirilmiştir. Süreç devam ediyor gibi sözler seçim yatırımıdır. Propaganda amaçlıdır."

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2013, 12:23
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48