banner15

PKK'dan kanlı JİTEM taktiği

Teröristlere verilen emirlere göre PKK üyeleri polis ya da asker kıyafeti giyip yol kesecek, köyleri basacak. Örgütün, devletin bölgede 'asimilasyon' politikası yürüttüğü izlenimi vererek, PKK'nın kanlı eylemlerine halk desteği sağlamayı amaçladığı dile getiriliyor

PKK'dan kanlı JİTEM taktiği

1990'lı yıllarda, Türkiye'nin doğusunda sürdürülen terörle mücadelede, JİTEM gruplarının terörist kılığına girerek köyleri yakması çok konuşulmuştu. 2011'e gelindiğinde ise aynı taktiği bu sefer PKK'nın planladığı ortaya çıktı. Devletin terörle mücadelede taktik değiştirmesi kanlı örgütün yöneticilerini korkuttu. Terör örgütü üyelerine verilen son emirler, kanlı eylemler sonrası bölge halkını devlete karşı 'kara propaganda' ile kandırma yolunun seçildiğini ortaya koyuyor.

22 Temmuz'da PKK militanlarına eylem planı emri veren 'sözde yönetici' Fehman Hüseyin, AK Parti ve polisleri hedef göstermişti. Devletin terörle mücadeledeki net kararından rahatsız olan örgütün sözde üst yöneticilerinin taktik değiştirerek bu sefer de militanlara 'asker ve polis kılığına girip yol kesin, köy basın' talimatı verdiği öğrenildi.

'ASİMİLASYON' İMAJI OLUŞSUN

KCK'nın varlığını bölgede hakim kılmaya çalışan PKK terör örgütü, devleti halka baskı yapan bir konumda göstermek için her türlü eyleme başvuruyor. Kanlı örgütün amacı ise dünya ve Türkiye kamuoyunda, Doğu'da Kürt halkına karşı devletin asimilasyon politikası uygulamaya çalıştığı algısını oluşturmak. Bununla örgüt, eylemlerini meşru gösterip, diğer yandan devleti 'yağmacı' ve 'katil' gibi lanse ederek PKK'yı bölge halkının nazarında meşrulaştırmaya çalışıyor.

AK PARTİ'LİLERİ HEDEF SEÇİN

PKK'nın silahlı kanat sorumluluğuna yeniden Fehman Hüseyin'in getirilmesiyle birlikte tüm bölgelerde eylemlerin artırılması talimatının verildiği vurgulandı. Terör örgütünün hedefinin 'ses getirici eylemler yapmak' olduğu belirtiliyor. Geçtiğimiz hafta 22 Temmuz'un ardından Fehman Hüseyin'in telsizle verdiği talimatta Hakkâri, Van, Muş, Bingöl, Diyarbakır, Şırnak ve Tunceli'deki gruplardan, kırsal alandan köylere ve ilçelere inmelerini ve asker ya da polis üniforması giyerek adam kaçırmalarını, yol kesmelerini ve köy basmalarını istediği öğrenildi. PKK'nın bu eylemlerde ise bölgede örgüte vergi vermeyenler ve AK Parti'ye destek verenler arasında hedef seçilmesini istediği kaydedildi. Örgütün 'sözde' yöneticilerinin, yapılacak eylemlerin Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) sürdürdüğü demokratik özerklik faaliyetine büyük katkı sağlayacağını belirterek militanları ikna edebilme ve moral verme yoluna gittiği de gözlendi.

ERZURUM'DA SİLVAN TERTİBİ

Telsiz konuşmalarının devamında ise söze giren bir başka örgüt yöneticisi Erzurum bölgesinde de Silvan saldırısının bir benzerinin yapılmasını istiyor. Sözde Erzurum Eyalet sorumlusu 'Peri' telsiz kodundan yapılan konuşmada, Diyarbakır Silvan'da 13 askerin şehit edildiği eyleme benzer bir eylemin gerçekleştirilmesi talimatını veriyor. Ayrıca konuşmalarda kendilerini aktifleştirmeleri, fırsat kollamaları, planlamalarını yapmaları ve 'üçüncü şey' olarak bahsettiği faaliyetleri gerçekleştirmelerini istediği de belirtiliyor.

Kaynak: Yenişafak

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2011, 07:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35