PKK'nın Gezi Parkı pişmanlığı !

İngiliz BBC Türkçe'ye konuşan Cemil Bayık, Gezi eylemlerine tam katılım sağlamadıkları için pişman olduklarını söyledi, Türkiye'de çözümü isteyenlerin "Ulusalcılar" olduğunu iddia etti

PKK'nın Gezi Parkı pişmanlığı !

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cemil Bayık, Gezi Parkı eylemleri sırasında Kürt siyasi hareketinin hata yaptığını belirtti. Bayık, çeşitli gerekçelerle hareketin eylemlere zayıf katıldığını ama bu gerekçelerin yanlış olduğunu belirtti.

BBC Türkçe'den Mahmut Hamsici'ye konuşan Bayık "Demokratik siyasetin önünü açan bir eylemdir. Dolayısıyla bu, çözüm sürecine de hizmet eden bir eylemdir. Ona katılmama, tereddütler yaşama yanlıştır" dedi.

Bayık, yaşanan tereddüdü ise şöyle açıkladı: "Neden onu yaşadılar? Birincisi 'Katılırsak, devlet Türkiye'deki demokrasi güçlerine saldırabilir, eğer katılmazsak saldırı olmayabilir, o zaman bu hareket daha güçlü gelişebilir' diye düşünüldü. İkincisi, 'Eğer katılırsak Önder Apo'nun başlattığı süreç zarar görebilir. Bunu kullanan güçler olabilir. Özellikle hükümet bunu kullanabilir. Zaten çözüm yönünde adım atmaya pek niyeti yok, bunu da gerekçe yapıp adım atmayabilir' anlayışı vardı."

"Peki bu kaygılar geçti mi?" sorusuna ise, "Elbette geçmiştir" diye cevap veriyor. Bayık'a göre, Türkiye'de 15-16 Haziran olaylarından sonra ilk kez büyük, kitlesel bir hareket gelişiyor ve bu, Türkiye'de demokratik siyasetin önünü açıyor.

YAN YANA ÖCALAN VE ATATÜRK

Bayık, Gezi Parkı eylemlerinin ortaya çıkardığı en önemli sonuçlardan birinin Atatürk ve Abdullah Öcalan bayraklarının birlikte taşınabilmesi olduğunu, çünkü bunun Türkiye toplumunun çözüm isteğinin göstergesi olduğunu söylüyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın ulusalcılara bu manzaradan dolayı kızmasının çok dikkat çekici olduğu, başbakanın açıklamalarıyla şovenizmi körüklediği görüşünde. O görüntülerle ilgili Bayık, "Bundan daha iyi bir gelişme olamaz. İşte bu, Türkiye ve Kürt halkının yakınlaşmasını sağlayabilir, birlikteliğini sağlayabilir" diyor.

"O iki resmin birlikte taşınması onu gösteriyor. Yani çok rahatlıkla Türkiye toplumunda ulusalcı denen kesimin bile çözüme gelebildiğini, benimsediğini gösteriyor" diyen Bayık, Lice eylemlerinin çok önemli olduğunu belirtiyor ve açıyor: "Türkiye'de Lice selamlanmıştır. Eskiden Kürdistan'da vahşet uygulanırdı, Türkiye toplumu bunu pek duyamazdı çünkü üzerinde psikolojik bir savaş yürütülüyordu. Biz, ulusalcı çevreleri çözüm karşıtı olarak, düşman olarak kesinlikle görmüyoruz. Çözümü istemeyen AKP'dir, devletin kendisidir, toplum değil. Veya ulusalcı güçler denen kesimler de değil. Belki onlarda kemikleşmiş bazı kadrolar karşı durabilir ama taban kesinlikle çözümden yanadır. O iki resmin birlikte taşınması onu gösteriyor. Yani çok rahatlıkla Türkiye toplumunda ulusalcı denen kesimin bile çözüme gelebildiğini, benimsediğini gösteriyor. Biz bunu olumlu görüyoruz."

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2013, 17:06
banner53
YORUM EKLE

banner39