banner39

PKK'ya göre Uludere'nin arkasındaki güçler

PKK'nın dağ kadrosu, Uludere olayının arkasında MİT ya da hükümetin değil, ABD ile Ankara'daki bazı odakların olduğunu düşünüyor

Politika 27.04.2013, 14:02 27.04.2013, 14:02
PKK'ya göre Uludere'nin arkasındaki güçler

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

PKK'nın Kandil'deki yöneticisi Murat Karayılan, Şırnak'ın Uludere ilçesi yakınlarında gerçekleşen sivil katliamının perde arkasında ABD ile Ankara'daki bazı odaklar.

Karayılan, bölgedeki istihbaratın MİT'in verdiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, istihbarat bilgilerinin ABD insansız hava araçlarından alınarak Ankara'daki merkeze iletildiğini ve buradan bilinçli bir "imha"nın yapıldığını savundu.

Kandil'de Karayılan'la konuşan gazetecilerin arasında yer alan T24.Com'dan Engin Aydın'ın yazdığına göre, Karayılan işin arkasında ABD ile Ankara'daki bazı odakların olduğunu düşünüyor.

"Roboski söz konusu olduğunda Karayılan’ın kafası çok net. İyi tanıdığı coğrafi koşulları ayrıntısıyla anlatıyor ve Aralık ayında, karların bir metreyi çok geçtiği bir mevsimde, oradan bir PKK askeri birliğinin girmesinin ne anlamı olacağını, ne de mümkün olduğunu vurguyla belirtiyor. Dolayısıyla Bahoz Erdal’ın kaçakçı köylüler arasına karışıp gireceğine yönelik MİT istihbaratına dayanılarak köylülerin yanlışlıkla bombalandığı iddialarına gülerek karşı çıkıyor." diyen Engin, Karayılan'ın şöyle dediğini yazdı:

"Roboski’de uçaklar bomba attı, köylüler öldü. Bu kadar basit olamaz. Orada tam 1 saat 48 dakika devam eden bir infaz  ve imha operasyonu var. Bakın uçak bomba atarsa 35-40 kişilik gruptan birkaçı ölür, diyelim birkaçı yaralanır. Çünkü bombalama başlayınca herkes dağılır. Bir kuytuya, bir kaya dibine kaçar. Zaten bombalama da birkaç dakikada biter. Halbuki 1 saat 48 dakika devam etti. İki kişi hariç canlı kimse kalmadı. Katırlar bile yok edildi. Orada bir metreyi aşan kar var. Termal kameralarla donanmış predatörler o kar ortamında canlı olanı kolayca, bütün koordinatlarıyla saptar. Karar da uçak pilotunca değil, Amerikan predatorlarının bilgilerinin toplandığı merkezden Ankara’ya verilen bu bilgiler ışığında bombalama ve imha kararı verildi. Neden diyeceksiniz? Doğrusu bilmiyorum. Ama Roboski’de bilinçli bir imha operasyonu yapıldığını iyi biliyorum."

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?