banner39

Resepsiyona başörtülü vekil tartışmaları damga vurdu

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Çankaya Köşkü'nde düzenlenen resepsiyona başörtülü vekil tartışmaları damga vurdu. Cumhurbaşkanı Gül, başörtülü milletvekili konusunda Meclis iç tüzüğünün bir engel oluşturmadığını söyledi.

Politika 30.10.2013, 00:09 30.10.2013, 09:19
Resepsiyona başörtülü vekil tartışmaları damga vurdu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhuriyetin 90'ıncı yıl kutlamaları Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Çankaya Köşkü'nde verdiği resepsiyonla sona erdi.

Resepsiyonda başörtülü vekillerle ilgili açıklamalar art arda geldi.

Cumhuriyetin 90'ıncı yıl dönümü sebebiyle Çankaya Köşkü’nde bir resepsiyon veren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte davetlileri kapıda karşıladı.

Meclis Başkanı Cemil Çiçek,Genelkurmay Başkanı Necdet Özel,CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise resepsiyonda hazır bulundu.

Başörtülü vekil meselesi resepsiyonda adeta gündemi oluşturdu.

ABDULLAH GÜL: İÇTÜZÜKTE BİR ENGEL YOK, SİYASETİN BİLECEĞİ BİR KONU

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü'nde verdiği 29 Ekim resepsiyonu sırasında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

'Başörtülü milletvekili' konusuna değinen Gül, Meclis iç tüzüğünün başörtüsüne engel olmadığını söyledi.

Laiklik anlayışında kendimizi cendereye sokan anlayıştan uzaklaşıldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "meselenin çözümü siyasetin bileceği bir konu" dedi,

Başörtüsü konusundaki anlayışın değişmesinde CHP'nin de katkısı olduğunu ifade eden Gül, "Bu konu bir tabu olarak görülürdü. Onların da müspet anlamda katkısı olduğunu görmek gerekir TBMM'nin tüzüğünde, bildiğim kadarıyla Meclis Başkanı 'bir engel yok' diyor. Neticede siyasetin bileceği bir konu" diye konuştu.

'BİR GECELİK MESELE DEĞİL'

'Çözüm süreci'ne yönelik de değerlendirmelerde bulnan Gül, şunları söyledi: "Zor konular olduğu için, bir gecelik meseleler değil. Ben, gerek hükümetin gerekse devlet kademelerinin bu konudaki iyi niyetini ve çok sağduyulu iradesinin çok açık olduğunu ifade etmek isterim. Bunun takdir edilmesi gerekir."

MECLİS BAŞKANI ÇİÇEK: MECLİS HALKIN GERİSİNDE OLMAMALI

Meclis Başkanı Cemil Çiçek de,başörtülü vekillerin Meclis'e gelip gelemeyeceği ile ilgili sorulara "Parlamento seçim ve davranışında halkın gerisine düşmemeli, halk bir sorunu çözmüşken biz siyasetçiler olarak bir sorun çıkarmamalıyız." diye cevap verdi.

BAHÇELİ: MECLİS'E BAŞÖRTÜSÜ İLE GELENLER SAYGI İLE KARŞILANACAK

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise meclise başörtüsüyle gelenlerin saygıyla karşılanacağını söyledi, CHP'ye bir çağrıda bulundu.

Bahçeli "CHP'nin bu konuda anlayışlı olmasında yarar var" diye konuştu.

Çözüm süreci ile ilgili soruları da cevaplayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül "Zor konular olduğu için, bir gecelik meseleler değil. Ben, gerek hükümetin gerekse devlet kademelerinin bu konudaki iyi niyetini ve çok sağduyulu iradesinin çok açık olduğunu ifade etmek isterim. Bunun takdir edilmesi gerekir" dedi.

GENELKURMAY BAŞKANI ÖZEL İDDİALARA SON NOKTAYI KOYDU

Resepsiyonda gazetecilerin en çok ilgi gösterdiği isimlerden biri de Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'di.

Balyoz Davası ile ilgili soruları cevaplayan Orgeneral Özel istifa edeceği yönündeki iddialara son noktayı koydu.

"Ben Balyoz Davası ile ilgili söyleyeceklerimi yazılı olarak açıkladım ve orada altını çizerek konuşmayacağımı söyledim. İstifa kişisel ve onurlu bir iştir. Ahmet, Mehmet istedi diye istifa etmem. Ben buraya çok zor bir zamanda elimi taşın altına koyarak geldim. TSK'yı siyasallaştırmamak için gayret ediyorum. TSK siyasetten uzak durmalı.beni hedef tahtasına oturtursanız bir süre sonra beni de bulamazsınız."

ORG. ÖZEL: HABERLER ASPARAGAS

Bir diğer konu da Rasulayn'ın Türk birlikleri tarafından bombalandığı iddiasıydı.
Orgeneral Özel iddiaları yalanladı, "haberler asparagas" dedi.
Rusya'nın Türk Hava Sahasını ihlal ettiği yönündeki haberlerin de doğru olmadığını söyleyen Özel, "F-16'ları tedbir amaçlı kaldırdık.Suriye'de de aynı şeyi yaptık" diye konuştu.

Özel, Çin'den Füze alımı ile ilgili de ABD'nin bir rahatsızlık bildirmediğini belirtti.

21 YIL SONRA İLK KEZ RESESİYONDAYDI

Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın eşi Semra Özal da 21 yıl sonra ilk kez Cumhuriyet Resepsiyonu'ndaydı. Özal, Hayrunisa Gül ile bir süre sohbet etti.

 

  

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?