banner39

Saadet'te kongre öncesi tartışma büyüyor

Saadet Partisi'nde Fatih Erbakan genel başkanlık için adaylığını açıkladı. Genel merkez ise Kamalak'ın adaylığında tek liste ile kongereye gidilmesi için tavsiyede bulundu

Politika 01.05.2014, 14:51 01.05.2014, 14:51
Saadet'te kongre öncesi tartışma büyüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Saadet Partisi'nde Fatih Erbakan'ın genel başkanlığa adaylığını açıkladıktan sonra partinin genel merkezi bir açıklama yaparak yürütülen istişareler sonucunda, "Saadet Partisi 5. Olağan Kongresi'ne mevcut Genel Başkan Mustafa Kamalak başkanlığında ve tek liste olarak gidilmesi" tavsiye kararının alındığını açıkladı.

Fatih Erbakan'ın aday olması partinin önemli kurmaylarını ikiye böldü. Önemli isimlerin bir kısmı Erbakan'ın adaylığını destekleme kararı alırken bazıları ise Kamalak'tan yana tavır alıyor.

Merhum Başbakan Necmettin Erbakan'ın oğlu olan Fatih Erbakan'ın adaylığını açıkladığı basın toplantısında  Fehim Adak, Ahmet Tekdal, İsmail Müftüoğlu, Arif Ersoy, Suat Pamukçu, Ahmet Bahçıvan, Mehmet Bozgeyik ve Sacid Günbey gibi partinin önemli kurmayları da yer almış ve onu desteklemişti. Oğuzhan Asiltürk, Recai Kutan, Şevket Kazan, Yasin Hatiboğlu, Temel Karamollaoğlu gibi isimler ise mevcut Genel Başkan Mustafa Kamalak'ı destekliyor.

Fatih Erbakan, adaylığını açıkladıktan sonra Sabah'a yaptığı açıklamada partinin genel başkanı Mustafa Kamalak'ın seçim sürecinde Fethullah Gülen cemaatini destekleyen açıklamalarını eleştirmişti. Erbakan, konu ile ilgili şu ifadeleri kullanmıştı:

"Tabanımız, yeterli istişare yapılmadan camia adına ferdi görüşlerin dile getirilerek ülkemizde kitleleri Hak ve adalete davet edeceğimiz yerde, kavganın bir tarafı olunmasını eleştirmektedir ve bundan üzüntü duymaktadır. Bu durum seçim çalışmalarımızı ve oy oranımızı da olumsuz etkilemiştir. Biz her zaman ve her ortamda Hak ve adaletten yana olan bir hareketiz. Tefrikaya neden olacak her söylem ve eylemden kaçınmamız gerekir. Partimizin yönetim kademesindeki kimselerin bu konuda daha da hassas olması gerekir."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?