banner39

Sabahat Akkiraz: Aleviler kullanılıyor

Sabahat Akkiraz, Alevilerin hem solcular, hem CHP hem de Kürtler tarafından sürekli kullanıldığını savundu.

Politika 02.06.2014, 10:24 02.06.2014, 17:31
Sabahat Akkiraz: Aleviler kullanılıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 CHP'den milletvekili olarak Meclis'e giren Sabahat Akkiraz, Habertürk'e verdiği mülakatta Alevilerin hem solcular, hem CHP hem de Kürtler tarafından sürekli kullanıldığını savundu.

"ALEVİLERİN YAŞADIĞI MAHALLELER BİLEREK SEÇİLİYOR"

Sabahat Akkiraz, son olarak Okmeydanı'nda yaşanan olaylarla tekrar gündeme gelen Aleviler konusundua, "Aleviler şiddetin tarafıymış gibi bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Devlet görevini yapsın, güvenliği sağlasın. Küçücük bir mahalledeki şiddeti durduramıyorsa ülkeyi nasıl yönetecek? Alevilerin yaşadığı mahalleler karışıklık çıkarmak için biçilmiş kaftandır çünkü Aleviler hiçbir şeye karışmazlar. Yıllarca öldürülen Şafii PKK'lıların cenazeleri cemevlerinden kaldırıldı. O bir insan, ne şekilde ölürse ölsün o bir insan... Sonra "Aleviler PKK'lı" diye bir algı yaratıldı. CHP'liler Aleviliği başka şekilde kullanıyorlar, AKP'liler başka şekilde..." dedi.

"MARJİNAL GRUPLAR YAKALANSIN"

Okmeydanı'ndaki olayların Alevilerle ilgili olmadığını, marjinal grupların bunu böyle göstermeye çalıştığını belirten Akkiraz, "Diyoruz ama kimse duymuyor. Akıl var mantık var. Adam cenazeye geliyor, alnından vuruyorlar. GBT'sinde bir şey olmadığı da çıkıyor ortaya. Neden onu vuran değil de Aleviler konuşuluyor? Yüzü maskelileri neden yakalanmıyor? Sünniler empati yapsın, bir cami taşlansaydı, bir genç namaz kılarken başından vurulsaydı ne tepki verirlerdi? Çıldırmazlar mıydı? Aleviler çok sabırlılar. Başbakan konuşmalarında Kemal Bey'in mezhebinden bahsediyor. Deniz Bey'in Sünniliği hiç konuşuldu mu? Sünni kesimin bir şekilde kendisiyle yüzleşmesi lazım..." diye konuştu.

"ARADA KALDILAR"

Alevilerin uzun yıllardır Türkiye'deki ideolojilerin arasında kaldığını ileri süren sanatçı Akkiraz, şunları söyledi: 1980 öncesinde solcular cemevlerini basıp "din uyuşturucudur" derlerdi. Aleviler arada kalırdı. Babam abime "gelip cemevini dağıtacağına neden gidip camideki imama laf söylemiyorsun" diye kızardı. Solcular hep Alevilerin üstüne oynadılar. PKK da Alevi çocukları kullandı. Alevi toplumu mazlum bir halktır. Sadece sol hareketle değil Kürt hareketiyle de arada kaldılar. Kürtler Alevileri çok acımasızca kullandı. Çok kayıp verdik, iki jenerasyonumuz yok oldu. Hep Deniz Gezmiş'ten söz edilir, Hüseyin İnan'dan söz edilmez. Sivaslı bir Alevidir, asıl ideolog da odur... "İşçi, emek, özgürlük, Kürt halkı" dediler ama Alevilerin haklarından söz etmediler.

 

 

Yorumlar (1)
Musa Dogan 3 yıl önce
Aptal, yalanci iftiracı.
12.eylül öncesi nerde Cem evi vardı.hangi şafii evladinı Cem evinde kaldırır? Eger kaldirmişsada Aile cenazeyi Cem evinde?! Sevin alevi olmuş.
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?