Sadece tek partinin kazandığı şehirler

Seçimde beş partinin birden belediye çıkardığı şehirler olduğu gibi sadece bir partinin tüm belediyeleri kazandığı şehirler de oldu. Tunceli ve Kars'ta beş farklı parti belediye kazandı. Bayburt, Düzce, Kilis, Tekirdağ ve Hakkari gibi illerde ise sadece birer parti tüm belediyeleri kazandı.

Sadece tek partinin kazandığı şehirler

30 Mart yerel seçimleri sona erdi ve resmi olmayan seçimlere göre Ak Parti birinci, CHP ikinci MHP üçüncü parti oldu. Seçimlerde birçok ilde Meclis'te grubu olan partiler ile Meclis'e giremeyen partiler belediye başkanlığı kazandı. Seçimde beş partinin birden belediye çıkardığı şehirler olduğu gibi sadece bir partinin tüm belediyeleri kazandığı şehirler de oldu. Tunceli ve Kars'ta beş farklı parti belediye kazandı. Bayburt, Düzce, Kilis, Tekirdağ ve Hakkari gibi illerde ise sadece birer parti tüm belediyeleri kazandı.

Ak Parti, Bayburt, Düzce, Gümüşhane, Kilis, Kocaeli (büyükşehir belediyesi de dahil), Ordu (büyükşehir belediyesi de dahil), Sakarya (büyükşehir belediyesi de dahil) ve Tokat'ta tüm belediyeleri kazanırken; CHP, Tekirdağ'da büyükşehir belediyesi de dahil tüm belediyeleri kazandı.

Sadece bir partinin hem ilçeleri hem de il belediyesini kazandığı bir diğer il de Hakkari oldu. BDP üç ilçesi bulunan Hakkari'de hem ilçeleri hem de merkezi kazandı.

Kaynak: Sondevir.com

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2014, 17:09
banner53
YORUM EKLE

banner39