banner15

Şahin: Başörtüsü konusuna beni sokmayın

Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin bir soru üzerine "Başörtüsü konusuna beni sokmayın" derken, yeni Anayasa için de "zaman yok" dedi.

Şahin: Başörtüsü konusuna beni sokmayın

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, komisyon kurulmuş olması için uzlaşma komisyonu kurulmaması gerektiğini belirterek, "Böyle bir komisyonun, yeni bir Anayasa değişikliği için kurularak bu kısa süre içinde bir ürün ortaya koyabileceği konusunda endişelerim var" dedi.

Meclis Başkanı Şahin, Yeni Zelanda Temsilciler Meclisi Başkanı Lockwood Smith'le yaptığı görüşmenin sonunda gazetecilerin sorularını cevapladı. 'Yeni bir Anayasa değişiklik paketi konusunda Başbakan Erdoğan, 'Kimse bize komisyon kurmak için gelmesin' dedi. Sizin bu konudaki çalışmalarınız rafa mı kalktı?' sorusu üzerine Şahin, bu konuyla ilgili gazetecilerin sorusu üzerine daha önce, 'Eğer siyasi partilerimiz bu konuda bir uzlaşma komisyonunun kurulması konusunda yardımcı olurlarsa inisiyatif alabilirim' dediğini hatırlattı. Şahin, "Ben de sizler gibi siyasi partilerimizin ve onların genel başkanlarının ve sözcülerinin açıklamalarını takip ediyorum. Yeni bir Anayasa değişikliği için uzlaşma komisyonu kurulması, bir komisyon kurulmuş olması için kurulmamalıdır. Yani dostlar alışverişte görsün kabilinden bir komisyonun kurulmasına ben aracılık etmem" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın bu sabah Haziran'ın başında genel seçimlerin olabileceğini ifade ettiğini hatırlatan Şahin şunları söyledi: "Demek ki seçimlere 8 ay kadar bir zaman var. Bu zaman içinde böyle bir komisyon kurulsa bile ortaya bir metin çıkartabilir mi? Bu yasama yılında böyle bir Anayasa değişikliği gerçekleştirilebilir mi? Bir haftadır yapılan açıklamaları izlediğimde ciddi kaygılarım olduğunu ifade etmek isterim. Henüz nihai bir karar vermiş değilim. Uzlaşma komisyonu, Parlamento'nun gelenekleri arasındadır. Meclis başkanlarının inisiyatifiyle kurulur ve başkanvekillerinden biri, ki hukukçu olması tercih edilir, bu komisyonun başkanlığını yapmıştır. Geçmişte bu komisyonlarda çalışmış bir kişi olarak bu tecrübelere sahibim. O nedenle çok samimi olarak, böyle bir komisyonun, yeni bir Anayasa değişikliği için kurularak bu kısa süre içinde bir ürün ortaya koyabileceği konusunda endişelerimizi sizlerle paylaşayım."

Şahin, 'Başbakan, terörle mücadele konusunda Meclis'te yapılacak gizli oturumda görüşlerini açıklayabileceğini söylemişti. Böyle bir talep geldi mi?' sorusuna ise, "Böyle bir talep gelmedi. Böyle bir talep geldiği takdirde içtüzüğümüz, bunun nasıl yapılacağına zaten amirdir. Hükümetten böyle bir talep gelirse bu Parlamento'nun kararıyla olacaktır ve talep gelmesi halinde bu konu kısa sürede gerçekleşir" karşılığını verdi.

Şahin, başörtüsü tartışmalarıyla ilgili bir soruyu ise, "Bu konulara beni sokmayın" diyerek cevapsız bıraktı.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2010, 16:14
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48