banner15

Şahin: Gerekirse inceleme başlatacağım

Hakkari'ye giden İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, "Gerekirse belediye ile ilgili inceleme başlatacağım" dedi.

Şahin: Gerekirse inceleme başlatacağım

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, "Şemdinli'yi, Çukurca'yı da gezerek, 40 gün bu şehirde kalmış bir insanım. Bugün gördüğüm tablo büyümüş bir şehir, insan sayısı çoğalmış. Ama geri gitmiş bir şehir. 20 yıl önceki şehrin güzelliği, sosyal dokusu, şehir hizmetleri standardı bugün yok" dedi.

İdris Naim Şahin, çeşitli incelemelerde bulunmak üzere geldiği Hakkâri'de, Hacı Sayit Camii'nde kıldığı teravih namazının ardından kent merkezindeki esnafları ziyaret etti.

Esnafların sorunlarını dinleyen ve onlarla sohbet eden Şahin, alışveriş merkezindeki eşyaları ve fiyatları inceledi. Vatandaşlarla konuşan Bakan Şahin, bir mısırcıda oturup mısır ve haşlanmış patates yedi. Bir pastanede de oturan Şahin, yanına gelen kişilerin sorunlarını dinledi. Çarşı merkezini gezen Bakan, bazı yerlerde oturup halkla sohbet etti ve çay içti. Yanına yaklaşan bazı vatandaşlar, Hakkari ziyareti sebebiyle Şahin'e teşekkür etti.

Bakan Şahin ve beraberindeki askeri yetkililer, valilik ziyaretinin ardından Hakkari il Jandarma Alay Komutanlığı'na geçti. Burada Jandarma Komutanı Kurmay Albay Sami Balcı'dan bilgi alan Şahin, daha sonra geniş güvenlik önlemleri altında Emniyet Müdürlüğü'nü ziyaret etti. Emniyet Müdürü Ayhan Buran'la basına kapalı olarak görüşen Şahin, AK Parti il teşkilatına geçti.

Gazetecilere konuşan Şahin, "Burada halkımızın öyle zannediyorum belli telkinlerle, belli ricalarla hür iradesini tecelli ettiremeden yapmış olduğu seçim sonucu iş başına getirilmiş bir şehir yönetiminin maalesef Hakkari insanının hak etmediği bir tabloyu bugün 21. yüzyıl Türkiye'sinde yaşattığını görüyoruz. Devlet hiçbir ayrım yapmadan, senenin 4 ayı da kesinti yapmadan, borçların kesintisini 4 ay yapmadan bütün belediyelere ama bütün belediyelere ve il özel idarelerine katkısını, desteğini payını gönderirken, aynı payı alan bazı illerdeki ve birçok yerdeki belediyelerimiz aynı paralarla çok harika şehir hizmetleri yaparken, Hakkari'de nedense bu paraların yola, kaldırıma, suya dönüşmediğini üzüntüyle görmüş durumdayız. Bunları da ayrıca inceleteceğim. Bu paralar ne kadar geldi, nereye harcandı hangi iş kaça yaptırıldı? Gerçi yapılan bir iş yok da hani nereye, ne işe gitti, bunların da ayrıca incelenmesini özel olarak yaptıracağım. Bunu halk adına bunu yaptırmamız gerekiyor" diye konuştu.
Şahin, sivil toplum örgütü temsilcilerinin de katıldığı iftar yemeğinin ardından teravih namazını kılmak üzere Hacı Said Camisi'ne gitti. Bakan Şahin, geceyi Hakkari'de geçirecek.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2011, 02:42
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35