banner39

Salih Kapusuz'dan çarpıcı tespit

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, "Cumhurbaşkanı ve Bakanlar yargılanır Yüce Divan'da. Peki Genelkurmay Başkanı nerede yargılanır? Yasalarda yeri var mı? Yok. Mümkün mü? Onun yargılanacağı bir merciye ihtiyaç var mı? O da yok" dedi.

Politika 10.05.2012, 00:33 10.05.2012, 00:33
Salih Kapusuz'dan çarpıcı tespit

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, ''Bugün kuvvet komutanları, Genelkurmay Başkanı bile yargılanabiliyorsa bu, Türkiye'nin normalleşmesi, hukuk devleti olmasının gerekçesidir'' dedi.

Kapusuz, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği konferans salonunda partisinin il başkanlığınca düzenlenen, ''Siyaset Akademisi'' programında, her partinin genel başkanının bulunabileceğini ama her genel başkanın lider olamayacağını söyledi.

''Lider ararsanız Recep Tayyip Erdoğan var. Genel başkan ararsanız ise Kılıçdaroğlu...'' diyen Kapusuz, dünyada birkaç liderden biri olan Başbakan Erdoğan'ı, dünyanın neresine gidilirse gidilsin herkesin tanıdığını vurguladı.

Kapusuz, başarılı olunmak isteniyorsa yapılan işin sevilmesi gerektiğini dile getirerek, ''Tayyip Bey Türkiye sevdalısı olduğu için, 'memleketten ne alırım' değil, 'memlekete ne veririm' diye düşünmesinden dolayı başarılı olmuştur. AK Parti'nin son 7 seçim ve referandumda en çok oyu alması tesadüf olamaz. Bunun özünde sevgi, liderlik, kadro, hazırlık gibi pek çok ilke vardır'' diye konuştu.

Salih Kapusuz şöyle devam etti:

"Genelkurmay Başkanı'nın yargılanacağı merci belli değildi. Devlet Başkanı olduğu için Cumhurbaşkanı vatana ihanet suçundan yargılanabilir Yüce Divan'da. Bakanlar yargılanır Yüce Divan'da. Peki soruyorum size Genelkurmay Başkanı nerede yargılanır? Hangi mahkeme yargılayacak? Yasalarda yeri var mı? Yok. Neden? Çünkü mantalite şu: Genelkurmay Başkanı'nı kim yargılar bu memlekette? Mümkün mü? Onun yargılanacağı bir merciye ihtiyaç var mı? O da yok. Üzücü ama normal, demokratik bir ülkede bu olayların olmaması lazım. İşte bu olaylar olduğu için bugün biz birçok sıkıntılarla yüzleşiyoruz. Birçok sıkıntılarla boğuşuyoruz."

Herkesin suçu ispat edilinceye kadar suçsuz kabul edildiğini, bugün mahkemelerde yargılananların suçlu ilan edilemeyeceğini belirten Kapusuz, şöyle konuştu:

''Ama bugün kuvvet komutanları, Genelkurmay Başkanı bile yargılanabiliyorsa bu, Türkiye'nin normalleşmesi, demokratik bir ülke, hukuk devleti olmasının gerekçesidir. Genelkurmay Başkanının yargılanacağı merci belli değildi. Hangi mahkemede yargılanacağının yasalarda yeri yoktu. Çünkü mantalite şu; Genelkurmay Başkanını bu memlekette yargılamak mümkün mü? Onu yargılayacak bir merciye de ihtiyaç yok. Normal bir demokratik bir ülkede bu olayların olmaması lazım. Bu olaylar olduğu için hala birçok sıkıntı ile boğuşuyoruz.''

Kapusuz, 28 Şubat'la ilgili bazı olayları paylaşmak istediğine değinerek, ''Bu memleketin bugün çok daha ileride olması gerekiyordu. 25 banka battı. Sadece bankalarda götürülen para 50 milyar liraydı. Darbe değil de basite alınacak bir olay olarak görürsek fevkalade yanlış olur. O zaman tank yürütülmüştü. O tankı yürütenler şimdi aynı yerde misafir. 'Keser döner sap döner, bir gün olur hesap döner...'' diye konuştu.

Darbelerin tamamında, ''Yabancıların parmağı'' olduğunu belirten Salih Kapusuz, şunları kaydetti:

''1980 ihtilalinden sonra bir diplomat, ABD başkanına 'bizim çocuklar el koydu' diyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yakıştırılabilir mi böyle bir şey? Bu cesareti bunlar nereden buluyor? Türk Silahlı Kuvvetleri'ni bünyesine, içine yerleştirilmiş cuntacılar, darbeciler bu hale düşürüyor. Yoksa 'Türk Silahlı Kuvvetleri' dediğiniz, evlatlarımızın ve inancımızın gereği 'Muhammet' demek yerine 'Mehmetçik' tabirini kullanan bir milletin ocağıdır. Burada konuşulan Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kendisi değil, içindeki darbeciler, hainlerdir. Bu millet, bu kadar kötülük yapanları geçmişte affetmedi, şimdi de affetmeyecek. Edemez de...''

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?