banner39

Sarp'a kumar ve fuhuş ayarı

Geçişler için 1 TL ve kimlik yeterli görülünce Gürcistan’a akın oldu, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, geçişleri zorlaştırmak için düğmeye bastı

Politika 08.03.2012, 09:39 08.03.2012, 09:39
Sarp'a kumar ve fuhuş ayarı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye ile Gürcistan arasında pasaportsuz sınır geçişinin yürürlüğe girmesiyle Sarp Sınır Kapısı’ndan Batum’a “kumar ve fuhuş seferi” patlaması yaşandı. Son 2 ayda sınırdan 1 TL ödeyerek ve yalnızca kimlik göstererek yaklaşık 150 bin kişi geçiş yaptı. Bu durumun “aile yapılarını bozduğunu ve milyonlarca liralık kayıp oluştuğunu” saptayan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, geçişleri zorlaştırmak için düğmeye bastı.

Bakanlar Kurulu’na sunulan yasa tasarısıyla 1 TL’lik ücretin 15 TL’ye çıkarılması planlanıyor. Ayrıca yurttaşlar ayda yalnızca 3 kez Batum’dan dönüşlerinde beraberinde eşya getirebilecekler.

Üç seferden sonrasına vergi

Rize Sanayi ve Ticaret Odası, Hopa Ticaret ve Sanayi Odası ve belediyeler durumu Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’ya iletti. Bakanlık, yaptığı incelemelerde yurttaşların kumarhane borçları nedeniyle mallarını bile sattığını, kredi kartı borçlarının katlandığını saptadı. Bunun üzerine sınır geçişini zorlaştıran taslak hazırlanarak Bakanlar Kurulu’na sunuldu. Ankara’daki Rize Günleri Fuarı’nda konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Yazıcı, ortaya çıkan tablonun Türk aile yapısına aykırılık oluşturduğunu, aynı zamanda ciddi bir ekonomik kaybın da yaşandığını belirterek bir önlem alınması amacıyla bu çalışmanın gündeme geldiğini söyledi.

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?