banner15

Savcıdan 'Ergenekon var mı?'ya cevap

Savcı Pekgüzel, Mustafa Balbay'ın "mahkeme Ergenekon terör örgütünü bulamamıştır" şeklindeki çıkışına "davanın yarısında böyle bir karara varılmaz" cevabını verdi

Savcıdan 'Ergenekon var mı?'ya cevap

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İkinci "Ergenekon" davasında taleplere ilişkin mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, "1996'daki Susurluk kazası sonrasında TBMM'de oluşturulan komisyona 'Ergenekon' konusunda ihbar gitmiştir. 'Ergenekon' bir ihbar telefaksı olsa dahi TBMM'nin bilgisi dahilindedir" dedi.

Adıgüzel, "O zaman yapılamayan araştırmanın bugünkü TBMM'ce yapılıp yapılmayacağı kuşkusuz ki yüce Meclisin takdirinde bulunmaktadır

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesindeki salonda görülen duruşmada, sanık ve avukatların taleplerine ilişkin mütalaasını açıklayan Savcı Pekgüzel, milletvekili olan sanık Mustafa Balbay'ın, konuşması sırasında TBMM bünyesinde kurulacak bir komisyon ile "Ergenekon" diye bir örgütün var olup olmadığının araştırılması konusunu dile getirdiğini hatırlattı.

Pekgüzel, şöyle devam etti:

"Mahkememizin örgütün varlığı konusunda bir karar vermediğini, bu konunun TBMM bünyesinde kurulacak bir komisyon ile araştırılabileceğini, tahliye olması halinde kendisinin de bu çalışmaya katkı vereceğini söyledi. Bu ve birkaç konuda açıklama yapmak istiyorum. Öncelikle diğer davaların görülmesi sırasında başka sanık ve avukatlarınca hem de defalarca dile getirilen, mahkemenin örgüt konusunda karar vermediği beyanlarına daha önce değinmiştik. Bu nedenle sadece şunu belirtmekle yetinmek istiyoruz. Mahkeme, henüz sanık savunmalarının alınmasını tamamlamadı. Yargılamayı kesip, aradaki diğer usuli işlemleri de atlayarak karar mı verecektir ki, bu imkansızdır. Esas karar ile dava hükme bağlanır ve mahkeme dosyadan elini çeker. Bunu bütün avukat meslektaşlarımız başta olmak üzere çoğu kimse bilir."

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2011, 10:00
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35