banner39

Seçim barajı ve üç dönem kuralı kalkmıyor

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik, "2015 seçimlerine mevcut seçim sistemiyle gidilmesi ilke olarak benimsenmiştir" dedi. Çelik, Ak Parti'nin üç dönem kuralının da kalkmayacağını söyledi

Politika 02.05.2014, 20:28 03.05.2014, 10:02
Seçim barajı ve üç dönem kuralı kalkmıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Toplantısı sona erdi. AK Parti Genel Merkezi'nde Genel Başkan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki toplantı yaklaşık 4,5 saat sürdü.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik, partisinin MKYK Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, "2015 seçimlerine mevcut seçim sistemiyle gidilmesi ilke olarak benimsenmiştir" dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Toplantısı'nın yaklaşık 5 saat sürdüğünü bildirdi.

Toplantıda cumhurbaşkanı seçimi, seçim sistemi değişikliği ve parti tüzüğünden kaynaklanan 3 dönem kuralı konularının görüşüldüğünü belirten Çelik, cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili istişare sürecinin sürdüğünü kaydetti.

"MKYK'mız tüzüğümüzdeki 3 dönem kuralıyla ilgili herhangi girişimde bulunulmamasına, mevcut kuralın devamının isabetli olacağına karar vermiştir" ifadesini kullanan Çelik, şunları belirtti:

"Halen kamuoyunda ve partimizin yetkili kurullarında tartışılmakta olan dar veya daraltılmış seçim sistemleri konusunda da AK Parti'nin şu aşamada bir girişimde bulunmamasının doğru olacağına dair karara varılmıştır. Sonuç itibarıyla 2015 seçimlerine mevcut seçim sistemiyle gidilmesi ilke olarak benimsenmiştir."

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?