banner39

Seçim öncesi kritik İmralı ziyareti yarın

Genel seçimler önesinde hem hükümet hem de HDP kanadı için son derece önemli olduğu belirtilen ziyaretlerden biri yarın gerçekeleşecek

Politika 03.02.2015, 12:54 03.02.2015, 12:58
Seçim öncesi kritik İmralı ziyareti yarın

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İmralı'da Abdullah Öcalan ile görüşmeleri sürdüren HDP heyeti yarın bir kez daha adaya gidecek. Bugün planlanan İmralı ziyaret, hava muhalefeti nedeniyle yarına ertelendi. Yine geniş katılımlı olması beklenen ziyaret, 7 Haziran seçimleri öncesi en önemli ziyaretlerden biri olarak değerlendiriliyor.

Yazar Murat Yetkin'in hükümet ve HDP kaynaklarına dayandırdığı iddiasına göre ziyaret, görüşmelerin en geniş katılımlısı, en kapsamlısı ve 7 Haziran seçimlerine giden yolda en kritik olanı sayılıyor.

Görüşmelere hükümet adına, artık resmi yetkilendirmeyle, muhtemelen Müsteşar Muhammed Dervişoğlu başkanlığında Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı (KDGM) heyetinin, Milli İstihbarat Teşkilatı’ndan (MİT) kilit isimlerin geniş bir HDP ve ilgili kuruluşlar heyetinin katılması bekleniyor.

Yetkin'e göre en çok merak edilen iki konu şunlar:
1- Hükümet, yasadışı PKK lideri Abdullah Öcalan’ın o beklenen “mutlak eylemsizlik” çağrısını bu toplantı sonrasında yapıp yapmayacağını merak ediyor. Malum, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan geçen hafta en geç 21 Mart Nevruz gününe dek böyle bir açıklama beklendiğini söylemişti.

2- HDP de 7 Haziran seçimlerine parti olarak mı, yoksa alışıldık olduğu üzere bağımsız milletvekilleri yoluyla mı girilmesi konusunda Öcalan’ın ne diyeceğini merak ediyor. Malum, hem HDP, hem PKK’daki eğilim adaletsiz yüzde 10 barajına meydan okunması yönünde; tabii meclis dışında kalmayı göze alarak.

banner53
Yorumlar (0)
14
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?