banner39

Seçim öncesi solda ittifak arayışları başladı

CHP ile ÖDP arasında seçim öncesi bazı görüşmeler yapıldığı, bu görüşmelerden hareketle bazı ÖDP'li yöneticilerin CHP saflarından milletvekili adayı gösterilebileceği belirtiliyor

Politika 31.01.2015, 16:44 04.02.2015, 12:24
Seçim öncesi solda ittifak arayışları başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’nun yaklaşık iki hafta önce sürpriz bir biçimde ÖDP Eşbaşkanı Alper Taş ile bir araya geldiği öğrenildi.

Milliyet gazetesinden Meriç Tafolar'ın haberine göre bir saat süren görüşmede seçim ittifakı konusu hiç gündeme gelmedi, ancak Kılıçdaroğlu yakın çevresine Taş’ın da aralarında olduğu bazı Birleşik Haziran Hareketi (BHH) temsilcilerini milletvekili adayı olarak parlamentoya taşıma konusuna sıcak baktığını anlattı.

7 Haziran 2015 seçimleri yaklaşırken Kılıçdaroğlu’nun makamında Taş ile biraraya geldiği öğrenildi. Görüşmede Taş, bileşeni oldukları Birleşik Haziran Hareketi hakkında Kılıçdaroğlu’na bilgi vererek, CHP’nin Cumhuriyeti kuran parti olarak tarihi bir sorumluluğu olduğunu, "Kürt hareketini de kapsayan bir seçim ittifakının gerçekleştirilebilir olduğunu" iletti. Taş’ın, “CHP; AKP ile zorunlu müzakereye mecbur olan Kürt hareketini, Kürtler ve Türklerin bir arada yaşadığı bir cumhuriyet modeli ile kazanmak zorundadır” önerisini ilettiği Kılıçdaroğlu’na, “CHP, özellikle Kürt sorununda daha cesur, daha ilerici bir siyaset izlemek zorundadır” düşüncesini paylaştığı öğrenildi.

‘2-3 İSİM OLABİLİR’

Alınan bilgilere göre görüşmede ittifak konusu gündeme gelmese de, Kılıçdaroğlu yakın çevresine Taş’ın da aralarında olduğu bazı Birleşik Haziran Hareketi temsilcilerini milletvekili adayı olarak parlamentoya taşıma konusuna sıcak baktığını anlattı. CHP kulislerinde iki ya da üç BHH temsilcisinin seçilebilir sıralardan kontenjan kullanılarak vekil adayı yapılacağı konuşuluyor.

Birleşik Haziran Hareketi, Gezi Parkı eylemlerini temel alarak yola çıkan bir oluşum.

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?