Seçimlerde skandal, yüzbinlerce oy geçersiz sayılacak

2014 Yerel Seçimlerinde büyük bir skandal patladı. Yüzbinlerce oyun geçersiz sayılması muhtemel. YSK'daki MHP ve AKP üyeleri dilekçe verdi ama...

Seçimlerde skandal, yüzbinlerce oy geçersiz sayılacak

Türkiye genelinde yüzbinlerce oyun geçersiz sayılması tehlikesi var. YSK yapılan başvuruyu da reddetti. Bir çok sandıkta seçmenler muhtarlık seçimi pusulalarını ayrı zarfla atmadığı için büyük bir skandal patladı. 2014 Yerel seçimleri tüm illerde tamamlanırken YSK'da ortalık karıştı. Sebebi de tek zarfla seçimin yapılması. Seçimlerde 2 zarfla oy kullanılması gerekiyordu. Birinci zarf Belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği zarfıydı. Seçmenler tercihlerini yapıp birinci zarfa koyarak sandıklara atacaktı.

YÜZBİNLERCE OY GEÇERSİZ SAYILACAK

İkinci zarf ise muhtarlık seçimleri içindi. Ancak bir çok ilde seçmenlerin tek zarfla oy verdiği ve muhtarlık için ayrı zarf kullanmadığı ortaya çıktı. Bu sebeple de oyların geçersiz sayılması ihtimali ortaya çıktı.

MHP VE AK PARTİ YSK'YA BAŞVURDU

Milliyetçi Hareket Partisi ve AK Parti'nin YSK üyeleri tek zarf skandalı üzerine Yüksek Seçim Kurulu'na müracaatta bulundu. MHP ve AK Partili üyeler tek zarfla atılan oyların da geçerli sayılmasını istedi. Ancak konuyu değerlendiren YSK bu talebi reddetti. Bu şekilde kullanılan oyların tamamı geçersiz sayılacak. Türkiye genelinde çok sayıda tek zarfla oy verildiği haberleri geliyor.

Kaynak: internethaber

 

 

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2014, 20:23
banner53
YORUM EKLE

banner39