banner39

Selahattin Demirtaş: Ak Parti düşecek

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Adıyaman mitinginde "Bak Adıyaman'dan sesleniyorum, Kobani düşmedi AKP düşmedi düşecek" dedi

Politika 19.05.2015, 17:22 19.05.2015, 17:22
Selahattin Demirtaş: Ak Parti düşecek

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Adıyaman'da düzenlediği seçim mitinginde konuştu. Demirtaş: ‘Bak Adıyaman’dan sesleniyorum, Kobani  düşmedi AKP düşmedi düşecek’ iddiasında bulundu.
 
Demirtaş’ın konuşmasından satırbaşları şöyle: Bu meydanda kardeşlik adına yüreği atan, rüyaları, gönlü bizimle olan; hep birlikte eşit yaşayacağız deyip yaşayan her kardeşime selam olsun.

Her yerde AKP’yi yıkmak boynumuzun borcudur. Adıyaman da onlardan biridir işte. Seçim yarışı adil değil eşitsiz yürüyor. Bir defa devlet imkânlarıyla, olanaklarıyla, yani milletin parasıyla, sizin paranızla seçim kampanyası yürütmek başlı başına anayasal bir suçtur. Günahtır aynı zamanda. Bunu en fazla yapan tarafsız cumhurbaşkanıdır. Kendisi öylesine tarafsız ki bugüne kadar oy istediği partinin ismini açıklamıyor! O kadar hassastır kendisi, o kadar tarafsızdır. Sadece beyefendinin gönlünde bir aslan yatıyormuş, ama onu kimseye söylemiyormuş. Bak 7 Haziran’da senin o gönlündeki aslanı kediye çevirmezsek... Senin gönlündeki aslanı kediye çevireceğiz.

'HER KURUŞUN HESABINI SORACAĞIZ'

Meydanlara çıkma demiyoruz, zaten çıkmazsan hatırımız kalır. Zavallı Ahmet hoca yetiştiremez. Bütün yükü onun omuzlarına atsan haksızlık olur. Sen meydanlara çık ki Türkiye yalancı görsün. Kendi paranla çık kendi paranla. Zaten servetiniz devletin kasasından hazinesinden daha fazla. Bizim paramızla bize hakaret mitingleri yapamazsın. Cumhurbaşkanı olabilirsin, sarayda da oturabilirsin. Bütün bunlar senin suç işleme özgürlüğünü sana vermez. Suç işliyorsun, kul hakkı yiyorsun kul hakı. Kul hakkı yemenin cezası suçu nedir herhalde bizden iyi biliyor olman lazım. Yediğin bu kul hakkının da 7 Haziran’da bize yetki verirse, hesabını sormak inşallah

Her kuruşun hesabını soracağız. Bütçe kanunu parlamentoya geldiğinde kuruş kuruş bunların hesabını vereceksin. Ha bir de unutmadan, gelmiştin ya şuralarda Antep’i Urfa’ya dolaşırken, Kobani düştü düşecek demiştin ya… Bak Adıyaman’dan sesleniyorum, Kobani düşmedi, AKP düşmedi düşecek.

'HALEN OLAYI KINAMIŞ DEĞİL'

Ellerindeki bütün baskı imkanlarını sonuna kadar kullanıyorlar. Dün Adana Mersin’de parti teşkilatlarımız bombalandı. Allah korusun adaylarımız o saatte toplantıda olsaydı, Allah korusun çok sayıda Adana, Mersin adayımız yaşamını yitirebilirdi. Bu tarafsız cumhurbaşkanı halen olayı kınamış değil, daha geçmiş olsun demiş değil. bak o terör saldırısının üzerinden 24 saat geçti, cumhurbaşkanından bir geçmiş olsun duymadım. HDP’ye yönelik bombalı alçak saldırıları kınıyorum diyememiş ülkenin cumhurbaşkanı.

Çünkü onun arzuladığı şey buydu. Elbette ki onun kafasından geçen şey HDP-şiddet, HDP-çatışma algısı yaratmaktır. Herhalde kendisi bundan memnuniyet duymuş olacak ki kendisinden bir kınama mesajı duymadık. Ama ısrarla söylemeye devam ediyorum. Sen bütün ülkede her ili dolaşıp hepinizin cumhurbaşkanıyım 77 milyonun cumhurbaşkanıyım dedikçe insanlar artık senin bu iki yüzlü tavırlarından utanır hale geliyorlar. HDP’liler bu ülkede yaşamıyor mu? Sen hangi 77 milyonun, hangi Türkiye yurttaşlarının cumhurbaşkanısın? Demek ki sen HDP’lilerin cumhurbaşkanı değilsin. İşte biz böyle bir cumhurbaşkanı istemiyoruz. Böyle bir cumhurbaşkanını başkan olarak da görmek istemiyoruz, başkan da yaptırmayacağız. Sen bu ülkede ne başkanlık görebilirsin, ne de başkanlık sistemi kurabilirsin.

'TÜTÜNÜ BİTİRMESELER YİNE OLURDU'

Genç arkadaşlarım, mevcut anayasada maalesef siz yoksunuz. Bugün 19 Mayıs gençlik ve spor bayramı. Cumhuriyet tarihi boyunca siz yani gençlik tehdit olarak görüldünüz. Gençleri her zaman potansiyel tehdit olarak gördüler. Biz bu algıyı değiştirmek istiyoruz. Öncelikle sadece gençlik politikalarıyla ilgilenen bir gençlik bakanlığı kuracağız. İşsizlik sorunu, resmi olarak işsizlik yüzde 10’larda görülse de Adıyaman’da işsizlik yüzde 60’dır. 10 kişiden 6’sı işsizdir genç arkadaşlarımın. Çalışanların da ya güvencesiz, ya taşeron işçidir ya da asgari ücretle kölelik düzeninde çalışıyor. Bu bir kader değil.

Esnafların çiftçilerin ve hayvancıklıkla uğraşan kardeşlerimin adıyaman’da isşiz kalmaları utançtır utanç. Bütün bu Urfa ve Adıyaman toprakları bütün Ortadoğu ’yu besleyebilir. Sadece Adıyaman ve Urfa... Yeteri derecede sulansa, ekilse, biçilse. Hiçbir şey yapmasaydılar, şurdaki tütünü bitirmeseler yine sizin karnınız doyardı. Çiftçinin pamuk destekleme primleri halen yatırılmadı, yatırılmıyor. Neden biliyor musunuz? Sizin elektrik borçlarınız var ya onunla ilgili DEDAŞ şu anda bakanlar kurulunu zorluyor, bir tebliğname çıkaracaksın diyor. Desteklemeden otomatik olarak elektrik borcunu keseceğiz diyor. Yani pamuğu destekleme, size ödenmeden borçlarınıza gidecek. Hükümet de bunu seçim öncesi yapmayı riskli görüyor. O nedenle seçim sonrasında ertelemek istiyor.

'AHMET HOCA ÇİFTÇİYE BİR İYİLİK YAP'

Eğer Ahmet hoca, bak başbakanlıkta süren de fazla kalmadı, bari çiftçiye son bir iyilik yap. Pamuk destekleme primlerini öde de bir tane iyilik yap ülkeye. Kadın arkadaşlar, erkeklerle aynı işi yaptığınız yerde bile aynı ücreti alamıyorsunuz. Her biriniz ayrı bir dert sahibisiniz? Siz çölde mi kutuplarda mı yaşıyorsunuz allah aşkına? İnsanlık bu topraklarda varoldu. Adem Havva bu topraklarda yeryüzüne indirildi. Ama bu topraklar halen aç halen işsiz. Bunu değiştirebilmek bakış açısını değiştirmekle mümkün.

Ya sarayın balkonundan penceresinden bakarsanız, ya işçinin emekçinin kalbinden bakarsınız. O zaman HDP varsa işçinin emekçinin hakkı olacak. Esnafın sesi duyulacak. Çiftçinin sesi emeklinin sesi duyulacak. Engelli kardeşlerim 12 milyonsunuz bu ülkede. Avrupa’nın nüfusundan daha fazla engelli nüfusu var bu ülkede. Hepiniz işsçiz, sosyal güvencesiz, perişansınız.

Sizler ülkenin ezilenleri, Türksünüz, Kürtsünüz, Sünni, Alevisiniz; başı açık, başı kapalısınız; cemevine, camiye, kiliseye gidersiniz. Ama bu ülkenin onurlu yoldaşlarısınız. Sizden istediğimiz destek HDP için vereceğiniz tek bir oy AKP’yi yıkıp AKP’nin saltanat düzenini yıkıp halk iktidarının yolunu açar. Barajı yıkacak oy belki de senin oyundur. Kararsız olan, HDP’ye versem mi vermesem mi diye düşünen kardeşlerim, belki de bir oyunuzla gücü elinizde bulunduruyorsunuz. O bir oyu, bir zarfı ezilen halktan esirgemeyin.

'RABBİN KELAMI OY İÇİN GÖNDERİLMEDİ'

Ben de elhamdülillah bir Müslüman evladıyım. Benim üzerimden inancımı yuhalattılar. 'Bu Zerdüşt'e gelince ders verecek misiniz' dediler. 'Kâbemize kıblemize hakaret eden dinsize ders verecek misiniz' dediler. Diyanet İşleri Başkanı'na defalarca çağrı yaptım. Bir Müslümana kafir diyenin günahı nedir; açıklasın. Dinden çıkar mı çıkmaz mı? Onu bir açıkla. Mercedes’in de var, herhalde artık hidayete ermişsindir. Haftalardır yalan çirkin siyaset üzerinden bunu yapıyorlar. Yüce rabbimiz herhalde kendi kelamını emirlerini tebliğ ederken, günün birinde birileri meydanlarda eline alsın, haşa pazarlamacı gibi oy istesin diye göndermedi.

Kuranı Kerim AKP’nin seçim kampanyasının malzemesi olsun diye indirilmedi. İnşallah halk, inançlı Müslümanlar, bu ülkede dine bağlı olanlar senin o çirkinliğine cevaı verecekler. Kuranı kerim’i elinde sallayıp kürsüye fırlatmak neymiş onun cezasını 7 Haziran’da göreceksin. Öbür dünyada Allah bilir. Fakat kirli din pazarlığının para etmediğini göstermeniz lazım.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?