banner15

Selahattin Demirtaş HDP'nin başına geçiyor

HDP'nin eşbaşkanlığına Selahattin Demirtaş ile Fiken Yüksekdağ'ın getirileceği açıklandı. Partinin, cumhurbaşkanlığı adaylarını ise yarın açıklaması bekleniyor

Selahattin Demirtaş HDP'nin başına geçiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

BDP'nin Güneydoğu'da sıkışıp kaldığını düşünen ve HDP çatısı adı altında Türk politikacılarla batıya açılarak Türkiye Partisi olmak isteyen Kürt siyaseti, 22 Haziran'da yapılacak HDP kongresi öncesi hazırlıklarını tamamladı.

Türkiye partisi sloganıyla yola çıkan HDP'de Genel Başkanlık için adı geçen, daha önce aday olmayacağını açıklayan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tabandan gelen baskılara dayanamadı.

NTV'nin haberine göre Demirtaş'ın adayılığı düzenlenecek bir basın toplantısıyla resmen açıklanacak. Kadın eş başkanının da da kim olacağı merak ediliyordu. Bu isim bir Türk olacak; ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ. Hem Demirtaş, hem de Yüksekdağ ismi, daha önce mevcut Eş Başkanı Ertuğrul Kürkçü tarafından telafuz edilmişti.

Son İmralı ziyareti HDP Eş Genel Başkanlık koltuğuna oturacak isimleri de netleştirmiş oldu. Öcalan, Demirtaş ve Yüksekdağ'a onay verince, isimlerin kamuoyu ile paylaşılması kararlaştırıldı.

HDP'nin Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı da merak konusu. Bu isim de neredeyse kesinleşmiş durumda. Ancak, şimdilik kamuoyu ile paylaşılmıyor. HDP adayını, ya yarın yada 22 Haziran'daki kongrede açıklayacak.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2014, 14:28
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48