banner39

Şentop: Adaylığıyla ilgili hazımsızlık var

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şentop, Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adaylığı nedeniyle görevinden istifa etmesi gerektiği yönündeki tartışmayla ilgili, "Başbakanımızın adaylığıyla ilgili hazımsızlık var" dedi.

Politika 04.07.2014, 19:07 04.07.2014, 19:42
Şentop: Adaylığıyla ilgili hazımsızlık var

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, muhalefetin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adayı olması nedeniyle Başbakanlık görevinden istifa etmesi gerektiği yönündeki taleplerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu'nda aday olmak için kimlerin görevinden istifa edeceğine dair açık hükümler bulunduğunu, bu konuda Milletvekili Seçimi Kanunu'na atıf yapıldığını belirten Şentop, "Nitekim bu mahalli idareler seçiminde de aynı şekilde ayrıca düzenleme yapılmamış, Milletvekili Seçimi Kanunu'na atıf yapılmıştır. Kanunda, istifa edecekler arasında cumhurbaşkanı yok, başbakan yok" diye konuştu.

Geçen yerel seçimler döneminde bazı bakanların belediye başkan adayı gösterildiğini anımsatan Şentop, bu bakanların durumunu, Yüksek Seçim Kurulu'na sorduklarını ve bakanların görevlerinden istifa etmesine gerek olmadığına karar alındığını kaydederek, "O kararda detaylarıyla gerekçesi anlatılıyor. İstifanın neden gerekli olmadığı YSK tarafından ifade ediliyor. Bu konunun tartışılmasına gerek yok. Siyaseten tartışmaya çalışıyor tabi CHP ve özellikle MHP" ifadesini kullandı.

"1961'DEN BU YANA HİÇ BİR CUMHURBAŞKANI..."

Geçmiş dönemlere bakıldığında, cumhurbaşkanı adayı olan hiç kimsenin görevlerinden istifa etmediğine vurgu yapan Şentop, şöyle konuştu:

"Geriye dönüp baktığımızda, cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili olarak tablo açık, şu ana kadar 1961'den bu yana hiçbir cumhurbaşkanı aday olduğu zaman görevinden ayrılmamış. Mesela Abdullah Bey aday gösterildiği zaman kendisi Dışişleri Bakanıydı, Bşbakan Yardımcısıydı, istifası tartışılmamıştı. Ondan önce Ahmet Necdet Sezer, Anayasa Mahkemesi Başkanıyken aday gösterildi ve istifa etmedi. Anayasa Mahkemesi Başkanlığından doğrudan cumhurbaşkanlığına geçti. Süleyman Demirel, başbakandı, istifa etmedi. Turgut Özal başbakandı, istifa etmedi. Kenan Evren istifa etmedi. Daha geriye gittiğimizde, Cevdet Sunay mecburen istifa etti, çünkü Genelkurmay Başkanıydı, dışarıdan gösterilemiyordu aday. Parlamento üyesi olması lazımdı ve senatör olarak atandı. Sonuç itibarıyla istifa hukuken bir gereklilik olmadığı gibi bu konuda kanun hükmü açık, hem YSK kararı var hem de siyaseten böyle bir konu daha önce tartışılmamış."

"SÜRECE GÖLGE DÜŞÜRMEK İSTİYORLAR"

Başbakan Erdoğan'ın, 2011 milletvekilleri seçimine de Başbakan olarak girdiğini anımsatan Şentop, sözlerini şöyle sürdürdü:

"12 Haziran 2011 seçimlerinde, Sayın Başbakan istifa etti mi, etmedi. Bakanlar da istifa etmedi. Milletvekili seçimine girerken hiç kimse istifa etmedi. Dolayısıyla burada istifayla ilgili dünyada da aynı şekilde, başkan olmuş birisi mesela Başkan Obama ikinci dönem aday olduğu zaman istifa etti mi, etmedi. Bu bakımdan dünyada da Türkiye'de de bu şekilde ne hukuken ne siyaseten böyle bir talepte bulunmak haklı talep değildir. Niye böyle? Başbakanımızın adaylığıyla ilgili hazımsızlık var. Onlar da kendi gösterdikleri adayla, cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili yapmış oldukları çalışmaların, gayretlerin beyhude olduğunu, boşa olduğunu biliyorlar. En azından bu süreci biraz kamuoyunda tartışılır bir sürece dönüştürmek için sürece gölge düşürmek için adımlar atmaya çalışıyorlar."

Kaynak: AA

 

 

banner53
Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?