banner39

Silvan'daki geçiş görüntülerine soruşturma

Silvan'da operasyondan dönen askerin çarşıdan yürütüldüğü sırada ortaya çıkan görüntülere soruşturma açıldı. Yürüyerek birliklerine gitmeye çalışan askerlere PKK sempatizanları tarafından tepki gösterilmişti

Politika 17.11.2015, 10:22 17.11.2015, 10:22
Silvan'daki geçiş görüntülerine soruşturma

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Silvan'da PKK'nın kazdığı hendeklerin kapatılması ve barikatların kaldırılması için yapılan operasyonun ardından, askerin birliklerine yaya olarak götürülmesi konusunda İçişleri Bakanlığı soruşturma başlattı.

Jandarma Bölge Komutanlığı'na bağlı birliklerin ilçeden "provokasyona açık şekilde" yaya olarak ayrılması karargâhta rahatsızlık yarattı.

Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi'nin talimatı üzerine konuyla ilgili jandarmada inceleme başlatıldı. Hürriyet'in haberine göre Jandarmanın bağlı olduğu İçişleri Bakanlığı da bu konuda adım attı ve soruşturma açtı.

Orgeneral Galip Mendi'nin, sorumlulardan birliklerin neden zırhlı araçlarla Silvan'dan ayrılmadığına dair izahat istediği kaydedildi.

Jandarmanın, İçişleri Bakanlığına bağlı olması nedeniyle Genelkurmay'ın konuyla ilgili hukuki bir işlem başlatma yetkisinin olmadığı, ancak askerlerin açıkta yaya olarak yürütülmesinin "Her şeyden önce birlikleri tehlikeye sokacak bir tutum" olarak 'not edildiği' belirtildi.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?