banner39

Sınır alayı kör oldu

PKK’nın saldırı hazırlığı ve Suriye yüzünden kritik bir konuma gelen birliğimizde skandal patladı. 32 termal kameradan 16’sının ve 31 aracın çalışmadığı belirlendi.

Politika 29.03.2012, 08:47 31.03.2012, 12:04
Sınır alayı kör oldu

450 PKK’lı teröristin Suriye’den ülkeye girerek sansasyonel saldırılar planladığı iddia edildi. Bölgedeki en kritik askeri birlik olan Şanlıurfa 3’üncü Hudut Alay Komutanlığı’nda ise 32 termal kameranın 16’sının çalışmadığı, tekerlekli 31 aracın arızalı olduğu ortaya çıktı. Alay Komutanı Albay Zeki Ejder, gelişmelere duyarsız kalmakla suçlanıyor.

Suriye’de şiddetini artıran iç karışıklık ve 450 PKK’lının bu ülke üzerinden Türkiye’ye terörist saldırı planları istihbarat raporlarına girerken, bölgedeki en kritik askeri birlik olan Şanlıurfa 3’üncü Hudut Alay Komutanlığı’nda lojistik skandalının yaşandığı ortaya çıktı. Hudut alayının envanterinde kayıtlı 32 termal kameranın 16’sının çalışmadığı, tekerlekli 31 aracın da arızalı olduğu belirlendi. Alay Komutanı Albay Zeki Ejder, gelişmelere duyarsız kalmakla eleştirildi.

450 TERÖRİST SINIRIN ÖTESİNDE

Şanlıurfa 3’üncü Hudut Alay Komutanlığı’na da gönderilen istihbarat belgelerinde çok çarpıcı bilgilere yer verildi. Buna göre hudut hattının Suriye tarafında 450 kadar PKK’lı teröristin olduğu ve sınır hattını illegal yollardan geçerek sansasyonel eylemler planladıkları bilgisi verildi. Teröristlerin başta Viranşehir, Suruç, Halfeti ilçeleri olmak üzere Şanlıurfa genelinde birçok karakola silahlı saldırı yapmayı planladığı da bildirildi. Bu amaçla teröristlerin Birecik/Ziyaret köyü ve Suruç/Karaca köyü arasındaki bir bölgeden kaçakçılar vasıtasıyla 4-5 kişilik gruplar halinde geçeceklerine ilişkin duyumlar istihbarat belgelerinde yer aldı.

PKK’NIN EV KARAKOL PLANI

Yine istihbarat notlarında Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinin güneyinde bulunan Resul Ayn köyü yakınında teröristlere kamp yeri tahsis edildiği belirtildi. "Rüstem Cudi" adının verildiği kampta kalabalık bir grubun olduğu ve Türkiye’den gelebilecek tehdit ve saldırılara karşı Türkiye-Suriye sınır hattında bulunan köylere ev şeklinde karakolların kurulacağı vurgulandı.

FÜZELER SINIRDAN GEÇECEK

Ayrıca terör örgütünün Suriye’den temin ettiği 8 adet 57mm’lik top ve 25 strella hava savunma füzesini sınırdan içeriye sokmak istediği bilgisinin 3’üncü Hudut Alay Komutanlığı’na gönderilen istihbarat raporlarında yer aldığı aktarıldı. Böylesine kritik istihbarat bilgilerine rağmen hudut alayında tam bir lojistik skandalının yaşandığı belirlendi. Alayın envanterinde mevcut bulunan 32 termal kameranın 16’sının arızalı olduğu anlaşıldı. Alay’a bağlı 1’inci taburda bulunan 15 termal kameranın 10 tanesinin, 2’nci taburda bulunan 17 termal kameranın 6 tanesinin arızalı olduğu tespit edildi. Envanter listesinde arızalı kameraların karşısına “açılmıyor, görüntü yok, tüpü bitmiş, kendini kapatıyor” gibi notların düşüldüğü belirlendi.

 

 Alayın envanterindeki termal kamera ve araçlar, içler acısı durumda.

KOMUTAN KAFALARI KARIŞTIRDI

Terör örgütünün artan faaliyetleri ve tehditleri karşısında 3’üncü Hudut Alayı’nın içler acısı halinin birlikteki askeri personelin moralini bozduğu öne sürüldü. Tugay Komutanı Tuğgeneral Veli Tarakçı’nın Alay Komutanı Albay Zeki Ejder tarafından doğru bilgilendirilmediği iddia edildi. Gelişmeler karşısında ilgisiz kalmakla eleştirilen Albay Ejder’in tartışmalı tutumu kafaları karıştırdı.

TEKERLEKLİ 31 ARAÇ ARIZALI

Alaydaki tekerlekli araçların 31 tanesinin arızalı olduğuna envanter kayıtlarında yer verildi. Olası bir operasyonda askerlerin nakliyesi için kullanılması gereken onlarca Land Rover’ın ve UNIMOG Mercedes’in arızalı olduğu belirlendi.

Kaynak: Bugün

Yorumlar (1)
hakan 11 yıl önce
yalan bunlar tsk bu kadar aciz bir kurum değildir. karalama kampanyası bu
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?