banner39

Sınırdışına çekilmelere ilk yorumlar

PKK'nın sınırdışına çekilmesi bugün sabaha karşı başladı. BDP Genel Başkanı "gece hareket ediyorlar" derken; hükümet kanadı "bizim için tarih önemli değil" dedi

Politika 08.05.2013, 13:43 08.05.2013, 13:43
Sınırdışına çekilmelere ilk yorumlar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

PKK'nın sınırdışına çekilme süreci bugün başladı. Örgütün bugün sabaha karşı peyderpey sınırdışına çıkmaya başaldığı öğrenildi. Çekilmeye ilk yorumlar BDP ve Ak Parti'den geldi.

AFP'ye konuşan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Çekilmenin başladığını biliyoruz" dedi. Demirtaş, PKK'lıların, hem olası gerginliklerin önüne geçmek hem de güvenliklerini tehlikeye atmamak için hava karardıktan sonra hareket ettiklerini söyledi. BDP lideri, "Gündüzleri görünmeyip, geceleri hareket etmeyi tercih ediyorlar" diye konuştu.

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak da, Associated Press'e yaptığı açıklamada, ilk grup PKK'lının Kuzey Irak'taki kamplara doğru hareket ettiğini söyledi.

ARINÇ:BİZİM İÇİN TARİH ÖNEMLİ DEĞİL, TAKİP EDİYORUZ

Kabulde gazetecilerin sorularını cevaplayan Arınç, PKK'nın bugün sınır dışına çıkacağı yönündeki bazı açıklamalar hatırlatılarak bu konuda somut veri olup olmadığının sorulması üzerine, süreçten beklentilerinin, terör örgütünün eylem yapmaması, ülke dışına çıkması ve silahları tamamen bırakması olduğunu söyledi.

Birinci aşamanın gerçekleştiğini, şimdi silahlı unsurların yurt dışına çıkmasının söz konusu olduğunu belirten Arınç, şöyle devam etti: "Bu konuda Kandil'in kendi takvimi, belirlediği tarihler olabilir. Biz Milli İstihbarat Teşkilatımız aracılığıyla bunun gerçekleşip gerçekleşmediğini, ne gün hangi saat başladığını takip ediyoruz. Ancak 'bu başladı, işte görüntüler' diye bilgi sunmam mümkün değil. Tabii ki takip altındadır ve bunun elbette arzu ettiğimiz istikamette sonuçlanması bizim hedefimizdir. Mesele sonuçlandığında herhalde bunu ifade edecek Sayın Başbakanımızı veya bizi karşınızda bulacaksınız. Süreç takibimiz altındadır ve bizim için sonuç önemlidir. Bu sonuca yaklaştığımızı hissediyoruz. Ama şu gün, şu saat, şu görüntü itibarıyla bu yapılıyor diyecek noktada değiliz."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?