Sivil itaatsizliğe müsaade edilmedi

BDP'nin Diyarbakır'daki eyleminde Belediye Başkanı Osman Baydemir'in hareketi damga vurdu

Politika 25.03.2011, 07:50 25.03.2011, 09:27
Sivil itaatsizliğe müsaade edilmedi

BDP "Anadilde eğitim", "Siyasi tutukluların serbest bırakılması", "Seçim barajının düşürülmesi", "Askeri ve siyasi operasyonların durdurulması" talepleri için sivil itaatsizlik eylemlerine dün Diyarbakır'dan start verdi.

Koşuyolu Parkı'ndan, Büyükşehir Belediyesi Konukevi'ne doğru yürümek isteyen gruba polis Diyarbakır Valiliği'nin kurulan çadırı kaldırtması ve eylemi yasaklaması nedeniyle izin vermedi. Bunun üzerine üzerinde "Bijî Serok Apo" ve "PKK halktır halk burada" sloganlarını atan kalabalık Konukevi önündeki cadde üzerinde oturma eylemi başlattı.

BDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak, DTK Eş Başkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk, BDP Mardin Milletvekili Emine Ayna, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve ilçe belediye başkanları ise, Konukevi önüne gelerek oturma eylemi katıldı. BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, yapılan eylemin demokratik bir eylem olduğunu belirterek, "Muhatabımız asker, polis değil, siyasilerdir. Burada siyasi eylem yapıyoruz, bu nedenle muhatabımız İçişleri Bakanı ve Başbakan'dır. Onlar gelip bizi dinlesin. Bu eylemlerimizde kararlıyız" dedi.

DTK Eş Başkanı Ahmet Türk ise, "Eylemi ne kadar engellerseniz de engelleyin, biz burada oturacağız" dedi. Oturma eylemi nedeniyle bir polis helikopteri sürekli kent üzerinden uçuş yaparken, polis kentin giriş ve çıkışlarını kontrol altında tuttu. Stratejik noktalara polis ekipleri yerleştirilirken, toplanan kalabalıkları uyaran polis, tedbiri elden bırakmadı.

"VERGİMİZLE ALINIYOR, PANZER BENİM"

Baydemir, 'sivil itaatsizlik' eylemine destek vermek ve konuşma yapmak için çıktığı polis panzerinin üstünde zafer işareti yaptı. Ani bir hareketle panzerin üzerine çıkan Baydemir, panzerin hareket etmesiyle düşme tehlikesi yaşadı. Koruması, Baydemir'i tutarak oturmasını sağladı.

Başkan Osman Baydemir'e, "Lütfen devletin panzeri üzerinden iner misiniz" diyen polise Başkan Baydemir, "Bu panzer bizim vergilerimizle alınıyor. Nasıl belediye aracı benimse, bu panzer de benimdir. Ben buradan inmiyorum" yanıtını verdi.

Panzerin üzerinde yaklaşık 5 dakika kalan Baydemir, panzerin hareket etmesiyle birlikte dengesini kaybetti. Baydemir'in bir anlık düşme tehlikesi geçirmesi üzerine buradaki kalabalık, polisle tartışmaya başladı. Bu duruma sinirlenen Başkan Baydemir, panzerden atlayarak aşağı indi.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?