banner39

Siyasette seviyeyi iyice düşüren 'küfürler'

Kamer Genç, Fatma Şahin'e ağır hakaret etmişti. Hemen ardından Ak Parti Aslan, Kamer Genç'e ağza alınmayacak küfürler savurmuştu. Şimdi de eski bakan Yaşar Okuyan...

Politika 02.05.2013, 10:52 05.05.2013, 13:15
Siyasette seviyeyi iyice düşüren 'küfürler'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Siyaset dünyasında son günlerde "seviyesiz" tartışmaların çoğalması dikkat çekiyor. Son olarak CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç'in, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'e "Atatürk olmasaydır kim bilir hangi şeyhin kaçıncı karısı olurdun" diyerek ağır hakaret etti. Hemen ardından bu kez Ak Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan, Kamer Genç'e ağza alınmayacak küfürler savurdu. Bugün de benzer bir küfürlü hakaret eski Bakan Yaşar Okuyan'dan geldi.

İşte iktidar, muhalefet ve meclis dışındaki siyasetçilerin son günlerde seviyeyi iyice düşüren hareketleri:

KAMER GENÇ'TEN KADIN BAKANA HAKARET

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, geçen hafta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'e, Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşma sırasında ağır bir hakarette bulundu.

Geçen hafta, Meclis Genel Kurulu'na, CHP'li Kamer Genç'in, Bakan Fatma Şahin'e sarfettiği sözler damgasını vurdu. Genel Kurul'da, özürlü, sakat gibi ifadelerin engelli olarak değiştirilmesini öngören kanun tasarısının soru cevap bölümünde söz alan Genç, Aile Bakanlığı tarafından hazırlanan 18 Mart Çanakkale Zaferi ile ilgili Atatürk'ten bahsedilmeğini belirterek, "Ama Atatürk kelimesini ağzına almıyor. Atatürk kelimesini anmak, sizi çok mu rahatsız ediyor? Acaba bu Cumhuriyet'i kurmasaydı, siz hangi devletin vatandaşıydınız, o makamda oturacak mıydınız? Otursaydınız hangi tarikat mensubu kitlenin, bilmem kaçıncı hanımı durumuna düşerdiniz?" dedi.

Kamer Genç'in bu sözlerine önce Bakan Fatma Şahin çok sert bir şekilde cevap verdi. Daha sonra Ak Partili ve MHP'li vekiller de Genç'e sert tepki gösterdi.

Bakan Şahin, bir bakan olarak değil, bir kadın, anne olarak, bunu, üslupsuzluk ve hadsiz olarak değerlendirdiğini söyledi.Genç'e, "Sizinle bu çatı altında bulunmaktan büyük utanç duyuyorum'' diye seslenen Şahin, Atatürk'ün kendilerine bıraktığı mirasın, yetiştirme yurtları olduğunu ve bu çocuklara sahip çıktıklarını, yaşam kalitelerini yükselttiklerini ifade etti.

Şahin, "Atatürkçülüğü sözde yapmıyoruz, ülkenin çağdaşlaşmasında, medeniyetleşmesinde gövdemizi koyuyoruz. O yüzden haddinizi bilin, ağzınızdan çıkanı kulağınız duysun. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olan birine kaç eşli olabileceğini soracak kadar hadsiz ve terbiyesizsiniz. Herkes haddini bilecek" diye tepki gösterdi.

Bunun üzerine Meclis Başkanvekili, Kamer Genç'e kınama cezası verilmesi önerisine gündeme aldı. Kamer Genç kınama cezası aldı ancak partisi CHP'den Genç'e hiçbir yerden tepki gelmedi.

ZEYİD ASLAN'DAN GALİZ KÜFÜRLER

Kamer Genç'in Bakan Fatma Şahin'e yönelik sözlerine ne parti içinden ne de kamuoyundan somut bir tepki gelmedi. Milletvekili Genç, dün bir kez daha söz alarak Meclis kürsüsünden konuşmak istedi. Ancak Genç, konuşmasını özür için değil, sarf ettiği sözleri savunmaya ayırdı. Bunun üzerine Meclis Genel Kurulu yeniden karıştı. İktidar milletvekilleriyle CHP'li vekiller arasında sert tartışmalar yaşandı. Ak Parti milletvekillerinden Zeyid Aslan ile Kamer Genç arasında sözlü tartışma başladı. Aslan, sinirlenerek Meclis kürüsünde bulunan Kamer Genç'in üzerine yürüdü. Aslan, Genç'in üzerine yürürken, "Senin ananı s.. O... çocuğu... P... kurusu" şeklinde çok tepki çeken ifadeler kullandı. Zeyid Aslan, daha sonra yaptığı açıklamad bu sözleri kendisinin de kendisine yakıştıramadığını itiraf etti.

Zeyid Aslan, artan tepkiler üzerine başkanlığını yaptığı Meclis Böcek Komisyonu'ndan istifa etti. Aslan'a bir tepki Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'tan geldi. Arınç, "Küfürbazdan ne meclise ne de partisine hayır gelmez" diyerek o küfürleri kınadı.

Zeyid Aslan, bugün Ak Parti tarafından disiplin kuruluna sevk edildi.

Zeyid Aslan, bugün yaptığı yeni bir açıklamada "Tüm kadınlardan, halkımdan ve partimden özür diliyorum. Kullandığım ifadeler için üzgünüm" dedi.

YAŞAR OKUYAN: ANALARINI BELLERDİ

Küfür edenlerden biri de eski bakanlardan Yaşar Okuyan'dı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Yaşar Okuyan, çözüm süreci ile ilgili eleştirilerde bulunurken hükümet üyelerine küfür etti.

Barış süreciyle ilgili iktidarın referans olarak merhum Alpaslan Türkeş'in gösterildiğini belirten Yaşar Okuyan, "'Türkeş sağ olsaydı' diyorlar. Bülent Arınç da söylüyor, Egemen Bağış da söylüyor. 'E ne olurdu yaşasaydı?' Sanki Türkeş'i çok tanıyorlar da. 'Sürece destek verirdi' diyorlar. Bre gafiller. Ben Türkeş'le 14 yaşımda tanıştım. Türkeş bugün sağ olsaydı sizin ananızı bellerdi. O bugün sağ olsaydı siz görürdünüz o çözüm sürecini" dedi.

Yorumlar (2)
MERVE 9 yıl önce
İnsan öfke anında söylediği kelimeleri düşünmeden konuşabiliyor.Hakaret ve küfür içeren hiçbir söylemin kabul edilir bir yanı olmadığını düşünüyorum çok çirkin bir yaklaşım. Ne olursa olsun karşılıklı diyologlarımızda ağzımızdan çıkıcak olan sözcüklerimize dikkat etmeliyiz, düşünerek kelimeleri ölçerek konuşmamız en doğrusudur.
evrem 9 yıl önce
Artık nerdeyse cümlenin sonuna nokta yerine küfür kullanmaya başladık. Bu ciddi anlamda can sıkıcı bir durum ve üstelik okumuş, kültürlü saydığımız insanların bile bu şekilde seviyelerini düşürmelerine bakılırsa bu dahada bir ilginç. İnsanlara örnek olunması gerekirken böyle durumlar daha çok yalnışlara yönlerdirme yapıyor.
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?