banner39

Siyasilerden 'Veto'ya ortak tepki

YSK’nın12 bağımsız aday hakkında verdiği karar siyasilerden tepki gördü

Politika 19.04.2011, 11:03 19.04.2011, 11:28
Siyasilerden 'Veto'ya ortak tepki

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) 7 BDP’linin milletvekili adaylıklaırını, eski mahkumiyetleri gerekçe göstererek iptal etmesine ilk tepki BDP’den gelmişti. Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş, "Faşizan bir tutum ve siyasi bir komplo, devlet komplosu” derken, Meclis’teki iki parti de YSK’yı eleştirdi ama AK Parti’den BDP’ye de suçlama geldi.

CHP:

CHP adına konuşan Sezgin Tanrıkulu ise, YSK'nın veto kararını siyaseten meşru görmediklerini söyledi.

AK PARTİ:

AK Parti ise hem YSK'yı hem BDP'nin tavrını eleştirdi. Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, siyasi katılımları engelleyen bütün tasarrufların karşısında olduklarını söyledi.

BDP'lilerin "Bu bir komplo" yorumuna da tepki gösteren Çelik, "Bu bir komplo ise BDP'nin de buna ne kadar teşne olduğu ortaya çıkıyor" dedi.

BDP'nin Yüksek Seçim Kurulu kararını kullanarak AK Parti ile çatışma zemini yaratma gayretinde olduğunu savunan Çelik, "Gerçekten Kürt sorununu çözmek istiyorlarsa, yapmaları gereken terörü adres göstermek değil, demokratik taleplerin ivmesini yükseltmektir" diye konuştu. 

HAS PARTİ:

Halkın Sesi Partisi (HAS Parti) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Yüksek Seçim Kurulu'nun 12 bağımsız milletvekili adayının adaylığını iptal edişiyle ilgili, ''12 Haziran seçimleri, YSK'nın bu kararı ile demokratik meşruiyetini bütünüyle kaybetme noktasına gelmiştir'' dedi.

Kurtulmuş, yazılı açıklamasında, verilen karardan kişilerin sorunu olmadığını, seçilme değil seçme hakkına ''darbe'' vurulduğunu öne sürdü.

''YSK'nın bu kararı, bütün Türkiye'yi ilgilendiren vahim sonuçlar doğurabilecek niteliktedir'' diyen Kurtulmuş, ''Demokratikliği ve adilliği yüzde 10 barajı nedeniyle zaten tartışma konusu olan 12 Haziran seçimleri, YSK'nın bu kararı ile demokratik meşruiyetini bütünüyle kaybetme noktasına gelmiştir. Endişe ederiz ki, seçimin güvenliğini, hatta ülke barışını ciddi bir şekilde tehdit edecek sonuçlar doğurabilir'' ifadelerini kullandı.

Bu kararın hazırlanmasının sonuçları itibarıyla siyasal olduğunu ileri süren Kurtulmuş, şöyle devam etti:

''Demokrasimiz açısından vahim sonuçlar doğurabilecek bu karardan esas olarak 9 yıldır iktidarda bulunan AK Parti sorumludur. Eğer AK Parti, Türkiye'nin demokratikleşmesi için elzem olan bu düzenlemeleri 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan Anayasa Referandumuna koysaydı, bugün böyle bir garabeti yaşamayacaktık. Kararı demokrasi ve ülke barışı açısından kaygı ile karşıladık.

Hiç kimse bu durumu, 'mahkeme kararıdır, yapılacak bir şey yok' diye geçiştiremez. Gerekçesi ve dayanakları ne olursa olsun, bu karar 12 Eylül cuntasının vetolarını andırmaktadır. YSK tarafından verilen bu kararın hukukiliğini elbette hukukçular tartışacaklardır ama bu karar, hazırlanması ve sonuçları itibarıyla siyasaldır. Ayrıca, oy oranı düşük partilerin hazine yardımı almalarını engellemek için kolayca bir araya gelip yasa çıkaran AK Parti ve CHP, eğer yüzde 10 seçim barajını kaldırsalardı bunlar yine yaşanmayacaktı.''

İktidar ve muhalefete de çağrıda bulunan Kurtulmuş, AK Parti ve CHP'ye önemli bir görev düştüğünü, vakit geçmeden Meclisi toparlayarak, bu ''tehlikeli tabloyu'' düzeltecek Anayasal ve yasal değişiklikleri yapmalarını önerdi.

Kurtulmuş, ''AK Parti ve CHP oynadıkları demokrasi oyunundan vazgeçip; ülkeyi sürükledikleri çıkmazı görsünler. 12 milletvekilini paylaşmaları onlara bir şey kazandırmaz ama Türkiye'ye çok şey kaybettirir. Has Parti ilgili organlarını toplayıp bu vahim gelişmeyi değerlendirecek ve alınan kararı kamuoyu ile paylaşacaktır'' ifadelerine yer verdi.

ADALET BAKANI:

Adalet Bakanı Ahmet Kahraman, YSK'nın veto kararıyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kahraman, "YSK bağımsız bir organdır. Hükümetimizle bağı yok. İtirazları yine YSK değerlendirecektir." değerlendirmesinde bulundu.

DENİZ BAYKAL:

YSK’nın 7 BDP’linin milletvekili adaylıklaırını, eski mahkumiyetleri gerekçe göstererek iptal etmesine bir tepkide Deniz Baykal'dan geldi.

Baykal: "Tuzak mı kuruyoruz, engel mi çıkarıyoruz? Ne kadar yanlış, ayıp..." dedi

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (1)
SEDAT MEHMET KÜRT 12 yıl önce
BİZ KÜRT MİLLETİ OLARAK YSK VE AKP Yİ ŞİDEDTLE KINIYORUZ
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?